Kritik görüşme sonrası Pompeo'dan açıklamalar

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la bir araya geldi. İki bakan açıklama yaptı

Kritik görüşme sonrası Pompeo'dan açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rahip Brunson gerilimi sonrası Singapur'da bir araya geldi.

Pompeo, "Brunson'un eve dönmesi gerekiyor, tıpkı Türk hükümeti tarafından tutulan diğer Amerikalılar gibi" derken Çavuşoğlu, "Tehdit dili ile hiçbir sonuca varılamayacağını söyledik" dedi. Çavuşoğlu, açıklaması sonrasında gazetecilerden soru almadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında 51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Singapur'da gerçekleşen görüşme sona erdi. Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı arasında gerçekleşen görüşme TSİ ile 07.30’da başladı ve yaklaşık 50 dakika sürdü. Bu görüşme,Türkiye ile ABD arasında yaşanan Rahip Brunson krizi sonrası ABD 'nin aldığı yaptırım kararlarının ardından yüz yüze yapılan ilk görüşme oldu.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA


Görüşmenin ardından açıklama yapan Çavuşoğlu, "Karşılıklı anlayışla ve mutabakatla çözmeyi arzu ettik. Tehdit dili ve yaptırımlarla hiçbir sonuca varılamayacağını söyledik. Bunun iyi bir şekilde anlaşıldığını düşünüyoruz. Var olan sorunları nasıl çözeceğimizi birlikte nasıl adım atacağımızı değerlendirdik. Son derece yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Sorunların çözülmesi için bundan sonraki süreçte de yakın işbirliği içinde diyalog içinde birlikte çalışma konusunda mutabık kaldık. Bugünkü görüşme yapıcı bir ortamda sorunları çözmeye odaklı bir görüşme oldu" dedi. Çavuşoğlu, açıklamasının ardından gazetecilerden soru almadı.

"TÜRK HÜKÜMETİ TARAFINDAN TUTULAN DİĞER AMERİKALILAR GİBİ"


Reuters'ın aktardığına göre tarafların sorunların çözümü için çalışmaya devam etme konusunda mütabık kaldığı öğrenildi. Pompeo, "Yaptırımlar, Pastör Brunson'ın ülkeye dönüşü konusunda ne kadar ciddi olduğumuzun bir göstergesi" dedi. Pompeo, "Brunson'un eve dönmesi gerekiyor, tıpkı Türk hükümeti tarafından tutulan diğer Amerikalılar gibi. Apaçık. Bu kişiler uzun süredir tutuluyorlar. Bunlar masum insanlar" şeklinde konuştu.

SERKAN GÖLGE VE İKİ YEREL KONSOLOSLUK ÇALIŞANI


Helsinki Komisyonu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada rahip Brunson’ın yanısıra Türkiye’de hapiste bulunan NASA bilimadamı Serkan Gölge, Amerikan konsolosluklarının iki yerel çalışanı ve diğer Amerikan vatandaşlarının varlığına da dikkat çekmişti. Cumhuriyet
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER