banner135

Kosova Başbakan Yardımcısı Bodrum'u ziyaret etti

Bodrum'da Ticaret Odası ev sahipliğinde Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi ve beraberindeki heyetle birlikte bir dizi toplantı düzenlendi. BODTO Yönetim Kurulu Odası'nda gerçekleşen görüşmelerde Kosova heyeti Bodrumlu iş insanları ile bir araya geldi. Görüşmelerde iki ülke arasındaki iyi ilişkilere değinilerek Kosova ve Bodrum arasında geliştirilebilecek faaliyetler gündeme alındı.

Kosova Başbakan Yardımcısı Bodrum'u ziyaret etti

Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi ve beraberindeki heyet Bodrum'a geldi. Bir dizi ziyaret kapsamında BODTO Yönetim Kurulu Odası'nda gerçekleşen görüşmelerde Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Bodrum Otelciler Derneği (BODER) ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) yetkilileri Kosova heyeti ile farklı oturumlarda bir araya geldi Görüşmelerde iki ülke arasındaki iyi ilişkilere değinilerek Kosova ve Bodrum arasında geliştirilebilecek faaliyetler gündeme alındı. Toplantılara Kosova Azınlık Sorunları ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon,  Deniz Ticaret Odası  Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, BODER Genel Sekreteri ve Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Bodrum Temsilcisi Yiğit Girgin, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, ilgili kurumların meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile iş insanları katıldı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI İŞ BİRLİĞİ VURGUSU YAPTI

Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi misafirperverlikleri nedeniyle BODTO heyetine teşekkür edip, Kosova ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin kendilerini çok memnun ettiğinin altını çizdi.  "Bodrum'u ziyaret etme sebebimiz ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri nasıl güçlendirebileceğimizi incelemek. Bu doğrultuda Bodrum Ticaret Odası üyeleri Kosova'da ticari faaliyetlerde bulunmaları durumunda kendilerine tüm desteği sağlamaya hazırız" diyen Redzepi, Bodrum'un örnek bir gelişmiş turizm kenti olduğuna işaret etti. Kosova'nın birçok alt yapı projesinde Türk iş insanlarının yer aldığına dikkati çeken Redzepi, iki ülke arasında ticari ilişkilerin devamlılığını sağlamayı istediklerini söyledi. Redzepi, BODTO heyetini Kosova'ya davet etti. Redzepi, konuşmasının devamında “İstanbul ve Bursa'nın ardından Bodrum'u ziyaret ediyoruz. Bodrum'un güzelliği ve temiz havası ile Kosovalı turistlerin de tercih ettiği yerlerden biri olduğunu biliyoruz" diyerek yatırım yapmak isteyen Türk iş insanları için Kosova'nın büyük bir potansiyel barındırdığını kaydetti.


'DERİN BAĞLAR TİCARETİ KOLAYLAŞTIRIR'

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise, ülkeler arasında bulunan derin tarihi bağların ticareti kolaylaştırdığına dikkat çekerken kültürel yakınlıkların her anlamda iletişimi geliştirdiğine işaret etti. Kosova heyetine Bodrum'un ekonomik ve ticari yapısı hakkında bilgi veren Başkan Kocadon bölgenin ticari profilinden de bahsederek Bodrum'un ekonomik anlamda öne çıktığına ve vergi sıralamasında ön sıralarda yer aldığına dikkat çekti. Türkiye'deki mavi yolculuğun yüzde 70'ini Bodrum limanına bağlı teknelerin yaptığına da değinen Başkan Kocadon Bodrum'un pandemi sonrasında yaşadığı kaybı 2023 yılında kapatacağını öngördüklerini belirtti. Kocadon, sağlık turizmine de değinirken Bodrum'un bu anlamda daha da gelişmekte olduğunu açıkladı.

Görüşmelerde bölgedeki ahşap yat üretim kapasitesi, denizcilik kültürü, yerel değerler, balık ihracatı, eğitim, tarımsal faaliyetler, Kosova-Bodrum arasında karşılıklı iş gezileri düzenlenmesi ve uçak seferleri konularında da bilgi paylaşımlarında bulunuldu.(DHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100