Katalonya'daki referanduma sert müdahale

Katalonya'daki referanduma sert müdahale
İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinde bağımsızlık referandumu için yerel saatle 09.00'da (TSİ 10.00) oy verme işlemi başlarken İspanya İçişleri Bakanlığı oy sandığı ve pusulalarına el koydu. Polis, çok sayıda kişiyi gözaltına alırken yerel basın müdahalede plastik mermi kullanıldığını yazdı.

İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi'nde bağımsızlık referandumu için yerel saatle 09.00'da (TSİ 10.00) oy verme işlemi başlarken İspanya İçişleri Bakanlığı oy sandığı ve pusulalarına el koydu. İspanya İçişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden el konulan sandıkların fotoğraflarını paylaştı ve "polis Katalonya'da görevine devam etmektedir" denildi. Polis, oy kullanmak için okullara giden Katalanlara müdahale ediyor. Sokaklara taşan müdahalede, çok sayıda gözaltı var.

Katalonya’da bağımsızlık referandumu için binlerce kişi oy verme merkezlerine geldi. İspanya merkezi hükümeti ise, tüm iptal çağrılarına rağmen yapılan referandumu yasa dışı ilan etti. Katalanlar seçim merkezlerine akın ederken, Barselona limanında konuşlandırılan polis kentlere sevk edildi. TSİ 10.00 sıralarında başlayan oylamanın TSİ 21.00 sıralarında sona ermesi bekleniyor. Katalonya yerel hükümeti, referandumdan evet sonucunun çıkması halinde 48 saat içinde bağımsızlığın ilan edileceğini duyurdu.

Madrid hükümetinin Katalonya temsilcisi Enric Millo, düzenlediği basın toplantısında, " Yapmak istemediğimiz bir şeyi yapmaya zorlandık" dedi.

Cumhuriyet

[video width="636" height="360" mp4="//gazetedokuzeylul.com/images/haberler/2017/10/SY1ugbJNoWMAkPZ1.mp4"][/video]
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2017, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER