banner109

Kadınlardan çağrı var

Kadınlardan çağrı var
CHP İzmir İl ve İlçe Kadın Kolları üyeleri, müftülere nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını protesto etmek için Kemeraltı Çarşısı girişinde bir araya geldi. Eylemde, tasarının geri çekilmesi istendi.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısına tepkiler dinmiyor. CHP İzmir İl ve İlçe Kadın Kolları üyeleri, o tasarıya tepkilerini bu kez de sokakta gösterdi. Konak Tarihi Kemeraltı Çarşısı girişinde toplanan partili kadınlar, laiklik vurgusu yaparken, eyleme erkekler de destek verdi. Protesto sırasında, üzerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin bulunduğu ‘Ezeli ve ebedi başkomutanımız’ yazılı dev afişi açıldı. Partililer, ‘Nikah yetkisinin müftülere verilmesine hayır’, ‘Çocuk gelinlere hayır’ dövizleri de taşıdı. Açıklamayı okuyan CHP Konak Kadın Kolları Başkanı Nurten Serhadbeyi; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926’da Medeni Kanunla kadınlara verdiği haklardan rahatsız mı oldunuz” diye sordu. Ülkenin içinde bulunduğu sorunlara dikkat çeken Nurten Serhadbeyi, açıklamasına iktidarı eleştirerek devam etti: “Eğitimden adalete, ekonomiden tarıma, yoksulluktan yolsuzluğa, kutuplaşmadan dış politikaya, işsizlikten terörden, her gün anaların ağladığı, çocukların tacize uğradığı, kadına şiddetin artarak devam ettiği, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte yapılacak hiç bir iş kalmamış gibi, iktidar nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı.”

DÜZENLEMEYİ GERİ ÇEKİN

Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikâh kisvesi altında yapıldığı düşünülürse bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu rahatlıkla görülecektir, ifadelerini kullanan Başkan Nurten Serhadbeyi, kadınlara; “Kızınızın 12 yaşında imam nikâhına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikâha, çocuk gelinlere izin verecek misiniz?” sözleri ile seslendi. Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olduğunu da dile getiren Serhadbeyi, şunları söyledi: “Hukuk devleti olmakla kadınlar evlenirken medeni kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Dini nikâh yapılmasının önünde hiç bir engel yokken evlilik akdinin müftülerce yapılmasının amacı nedir? Amaç kadını ikinci sınıf vatandaşlığa itmek midir? Amaç laikliğe son vermek midir? Yoksa amaçladıkları yeni devletin adımlarını atmak mıdır? Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği haklar sayesinde buraya gelmiş kadınlarız. Atamızın bize verdiği bu haklardan asla vazgeçmeyeceğimizi bu konuda mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.” Açıklamasının sonunda ise iktidara seslenen CHP’li kadınlar, tasarının geri çekilmesini istedi. Umut KARAKOYUN
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 10:42
YORUM EKLE

banner97

banner96