İmamoğlu son durumu açıkladı

İmamoğlu: 330 bin geçersiz oyun yüzde 78'i sayılmış durumda, aramızdaki fark 16 bin 380, mağlup olacak kişilerin psikolojisini anlıyorum...

İmamoğlu son durumu açıkladı

İmamoğlu: Aramızdaki fark 16 bin 380, mağlup olacak kişilerin psikolojisini anlıyorum

"330 bin geçersiz oyun yüzde 78'i sayılmış durumda"

Kesinleşmeyen sonuçlara göre İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da "oylar yeniden sayılsın" açıklaması ile ilgili YSK'ya seslenerek, "Tarihi sorumluluğunuzu göz önüne alın, doğru bir karar verme noktasında 82 milyonu rahatlatacak bir karar beklliyoruz" dedi.

İmamoğlu ellerindeki rakamları da açıkladı ve "Geçersiz oyların yüzde 78 sayıldı. Buna göre 4 milyon 171 bin 393, rakibimiz 4 milyon 4 milyon 155 bin 013. Aradaki fark 16 bin 380" dedi.

İmamoğlu, kaybeden tarafın psikolojisini anladığını belirterek, "Empati yapıyorum, kolay değil. 25 yıl bu şehri yönettiniz. Kaybettiniz kolay değil ama demokrasi böyle bir şey. Demokrasiye olan inançla lütfen yeter artık, yapmayın. Demokrasi tek yönlü bir yol değildir. Bugün biz kazandık. Dünyanın sonu değilki. Bu bir normalleşmedir aynı zamanda" şeklinde konuştu.

İmamoğlu, AKP'nin adayı Binali Yıldırım'ın 31 Mart Pazar akşamı aradaki farkın 3 bin olmasına rağmen kendisini galip ilan ettiğini hatırlatarak, "AK Partili vatandaşlarıma sesleniyorum, sizde iyi biliyorsunuz ki 3 bin oyla rakibimiz galibiyetini ilan etti. Yazık değil mi?" ifadesini kullandı.

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok iyi anlaşacağını da sözlerine ekledi.

İmamoğlu, basın toplantısını Sabahattin Ali'nin Canım Ali'ye Ruhum Filiz kitabından alıntı yaparak bitirdi.

İmamoğlu'nun CHP İstanbul İl binasındaki açıklamaları şöyle:

- Bu ülkenin sıhhati bu memleketin varlığını sürdürmesi adına iyi bir öğrenci olmaya devam ediyorum. Benim bugün bu karakterimin oluşmasına katkı sunan tüm öğretmenlerime teşekkür ediyorum.

- Son veriyi paylaşıyorum. 330 bin geçersiz oyun yüzde 78'i sayılmış durumda. Aramızdaki fark 16 bin 380'dir. Günde 37 bin 714 oy sayılıyor. Bundan bir sonraki kısma geçiyorum. Tüm oyların sayılması halinde 9 milyon bölü 37 bin 714 eşittir, 238 gün sürecekmiş. Hadi diyelim 7-8 kat sayım memurları arttırılsın çarpı 7, 160 gün civarında bu sürecin tamamlanma ihtimali var.

- Tarihi bir sorumluluğunuz var. Bunu yerinize getirdiğinizde Türkiye rahatlayacak. Tüm hassasiyetinizle, tüm adalet duygunuzla, çifte standart yaratmayacak uygulamalar ile sizden bu ülkeyi rahatlatacak bir karar bekliyoruz.

-  Empati yapıyorum, kolay değil. 25 yıl bu şehri yönettiniz. Kaybettiniz kolay değil ama demokrasi böyle bir şey. Demokrasiye olan inançla lütfen yeter artık, yapmayın. Demokrasi tek yönlü bir yol değildir. Bugün biz kazandık. Dünyanın sonu değilki. Bu bir normalleşmedir aynı zamanda. 

- 7 gün 168 saattir oylar sayılıyor. Herkes sandıkların, çuvalların başında. 31 Mart pazar günü saydılar, öndeyiz. 1 Nisan saydılar gene öndeyiz. 2 Nisan saydılar yine öndeyiz. 3 Nisan çarşamba şaşıracaksınız ama yine saydılar yine öndeyiz. 4 Nisan, 5 Nisan, 6 Nisan sayıldı yine öndeyiz. Bugün saydılar yine öndeyiz. Sağdan saydılar, soldan saydılar yine öndeyiz. Üzülüyorum, bu süreçte kaybeden AK Parti'nin il teşkilatını anlıyorum, bedel ödeyecekler. Genel merkezdeki arkadaşları da anlıyorum, bedel ödeyecekler. Ama yapmayın ülkeye, memlekete zarar veriyorsunuz.

-  Kazandıkları her yerde her şey 10 numara. AK Partili vatandaşlarıma sesleniyorum, sizde iyi biliyorsunuz ki 3 bin oyla rakibimiz galibiyetini ilan etti. Yazık değil mi?

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER