Helvacı 'Tamam' diyor

CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi ziyaretinin ardından Helvacılı kadınlarla bir araya geldi.

Helvacı 'Tamam' diyor

CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi ziyaretinin ardından Helvacılı kadınlarla bir araya geldi.31 Mart 2019 yerel seçimleri kapsamında çalışmalarına devam eden CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Pazar mesaisine Helvacı’da başladı. Önce Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’ni ziyaret eden Durmaz, burada başkan Hüseyin Alca ile fikir alışverişinde bulundu.

“ÖNCE KAZANACAĞIZ, SONRA HESAP SORACAĞIZ”

Oldukça sıcak bir havada geçen görüşmede Özcan Durmaz’a desteklerini ileten Alca “Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Kimsenin ‘ben şunu sevmiyorum, ben bunu istemiyorum, yoksa oy vermem’ deme lüksü olmamalı. Memleketin gidişatı belli. Ülkemiz için bu seçimler çok önemli. Başkanımıza da çok önemli görevler düşüyor bu birlikteliği sağlamak için. Dokunmadık el, açılmadık kapı bırakmamalı. Göreve geldikten sonra da belediye yönetimine dışarıdan danışman getirmek çok yanlış. Başka şehirden gelen bir insan ilçemizin sorunlarını, ihtiyaçlarını nereden bilebilir? Biz, beraber çalışıp kazanacağız, sonrasında hesap sormamız gerektiğinde hesap soracağız. Herkes, ülke geleceği için kendi alanında yapabileceği neyse gayret gösterip çalışmalı.” dedi.

“DEMOKRASİ, CUMHURİYET VE ATATÜRK PAYDASINDA BİRLEŞECEĞİZ”

Alevi cemaatinin görüş ve önerilerini dinleyip memnuniyetle karşılayan CHP Aliağa Belediye başkan adayı Özcan Durmaz da “Bu tespitlere katılmamak imkansız. İçinde bulunduğumuz tabloda kişisel beklenti ve arzularımızı hiçbir zaman ön plana çıkarmayacağız. Türkiye’de herkesin demokrasi, Cumhuriyet ve Atatürk paydasında buluşması lazım. Demokrasi yoksa, Cumhuriyet yoksa, Atatürk yoksa biz de yokuz. Bu sebeple, bizler, çeşitli kırgınlıkları bahane ederek ayrı düşme hakkına sahip değiliz.” diye konuştu.

“ALİAĞA’DA SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ HAKİM KILACAĞIZ”

Göreve geldiğinde nasıl bir belediyecilik anlayışı ortaya koyacağını da anlatan Durmaz “Mevcut yerel iktidar kaynakları çar çur eden, belediye imkanlarını verimsiz kullanan bir yapı. Biz, bu yapının karşısında duracağız. Mümkün olan en geniş kitleye ulaşarak bu seçimi kazanacağız ve Aliağa’da sosyal belediyeciliği hakim kılacağız. Dezavantajlı kesimleri; engelli vatandaşlarımızı, çocuklarımızı, kadınlarımızı, gençlerimizi, işsizlerimizi önceleyecek bir belediyecilik yapacağız. Ne yapacaksak ortak görüşle yapacağız. Mevcut başkanın sloganı ‘az laf, çok iş’; biz çok konuşacağız, ortak kararla, gereken işi yapacağız. Helvacı’da her şeyi burada yaşayanlarla birlikte kararlaştıracağız” dedi.

HELVACILI KADINLARDAN BÜYÜK DESTEK

Daha sonra Helvacılı kadınlarla bir araya gelen CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, toplanan coşkulu kalabalık üzerine duygularını dile getirirken “Harika bir görüntü. Helvacı’ya umutla bakıyorum. Helvacı’da kendi geleceğini kurmaya karar vermiş bir topluluk görüyorum. Yerel seçimlerde bu gönül birliğine çok ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Seçilmesi halinde yapacaklarının yıllar süren titiz bir çalışmayla hazırlandığını ifade eden Durmaz “Çocuklar bizim geleceğimiz. Onlara ayrı bir önem addediyoruz. Onların gelişimi, sağlığı ve eğitimi bizim olmazsa olmazımız. Bu nedenle, Helvacı’da bir kreş, bir anaokulu ve etüd merkezi açacağız. Öğrencilerimizin taşımasını belediyemiz aracılığıyla, ücretsiz yapacağız. Üniversiteye hazırlık kurslarımız olacak. Üniversiteyi kazanan gençlerimize mutlaka burs sağlayacağız. Aliağa’da bu kadar işsiz gencimiz varken, belediye bünyesinde şu anda 60’dan fazla dışarıdan getirtilmiş personel var. Aliağa’yı haritada gösteremeyecek olanların belediyede çalışması kabul edilemez. Bizim yönetimimizde dışarıdan ithal danışman ya da personel olmayacak. Meslek atölyeleri kurarak gençlerimizi altın bilezik sahibi yapacak, onların bölgedeki kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlayacağız.” diye konuştu.

“HALKA RAĞMEN İŞ YAPMAYACAĞIZ”

Aliağa ile ilgili pek çok fiziki projelerinin bulunduğunu dile getiren Özcan Durmaz, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde kadınlara yönelik projelerini de açıklayarak “Kadınlarımızın sorunlarını çok iyi biliyorum. Çocuklarımızla ilgili yapacaklarımızı zaten her yerde söylüyoruz. Bunun dışında, kadınlarımızın iş gücüne katılıp emeklerini değerlendirebilmeleri için bir Kadın kooperatifi kuracağız. Kadınlarımız kendi el emeklerini burada görücüye çıkarıp, Aliağa’da oluşturacağımız satış zinciri içerisinde tüketiciyle buluşturacağız. Bir örneği Seferihisar’da başarıyla uygulanan kadın üretici pazarını kuracağız. Buraya kadınlarımızı köylerden, evlerinden belediyenin araçlarıyla getireceğiz. Bu pazarın tanıtımını da İzmir’de çok iyi bir şekilde yaparak, alışverişe gelecek İzmirlileri İzban istasyonundan pazaryerine yine belediyenin imkanlarıyla taşıyacağız. Kırsal ve tarımsal ürünler bizim belediyeciliğimizde desteklenecek. Geleneksel buğdayımızdan üretilen geleneksel ekmeğimizi kadınlarımız bu pazarda satışa sunacak.” dedi.

Konuşmasının ardından Helvacılı kadınların istek ve görüşlerini alan Durmaz, kadınlara yönelik bir kafe, etüd merkeziyle entegre kütüphane, doğalgaz ve itfaiye ara istasyonu gibi talepleri not alarak “Biz makyaj belediyeciliği değil, cerrah belediyeciliği yapacağız. Halka rağmen iş yapmayacağız. Helvacı’nın neye ihtiyacı varsa birlikte karar verip gerçekleştireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 20:56
YORUM EKLE

banner97

banner96