HDP'nin eş başkan adayları belli oldu

Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) 11 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek 3. Olağan Kongresinde eş genel başkan adayları resmen açıklandı.

HDP'nin eş başkan adayları belli oldu

Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) 11 Şubat Pazar günü gerçekleştirilecek 3. Olağan Kongresinde eş genel başkan adayları resmen açıklandı.Mevcut Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, yaptığı açıklamayla yeni eş genel başkan adaylarının Sezai Temelli ve Pervin Buldan olduğunu resmen açıkladı.

SEZAİ TEMELLİ KİMDİR?


25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili olan Sezai Temelli 1963 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olan Sezai Temelli ardından yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı. İ.Ü. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maliye Anabilim Dalında Öğretim üyesi olarak çalışan Yrd. Doç. Sezai Temelli, OHAL kapsamında yayınlanan 675 Sayılı KHK ile üniversiteden ihraç edildi.Halen HDP'nin Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürüyor.7 Haziran seçimlerinde HDP’den milletvekili olarak parlamentoya giren Sezai Temelli, 1 Kasım seçimlerinde parlamentoya girememişti.

PERVİN BULDAN KİMDİR?


6 Kasım 1967 yılında Hakkari'de dünyaya gelen Pervin Buldan, liseden mezun olduktan sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi'nde memurluk yaptı. Eşi Savaş Buldan 2 Haziran 1994 yılında kaçırıldı ve 4 Haziran 1994'te öldürüldü.1995'te “Cumartesi Anneleri”ne katılan Buldan, 4 yıl boyunca Taksim'de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı. Bu yıllarda HADEP'te iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu.Pervin Buldan, 2005'te Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı.2007'de Iğdır’dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır'ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi'ne geçen Pervin Buldan bu parti de kapatılınca Barış ve Demokrasi Partisi'ne geçti.Pervin Buldan, 1 Kasım seçiminde HDP Iğdır milletvekili olarak parlamentoya girdi. Buldan halen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili olarak görev yapıyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER