Gül ve Davutoğlu'ndan YSK eleştirisi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesaplarından YSK'nın İstanbul seçimlerin yenilenmesi kararını sert biçimde eleştirdiler

Gül ve Davutoğlu'ndan YSK eleştirisi

YSK'nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesine dair kararına tepkiler sürüyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu da YSK’nın İstanbul'da seçim yenileme kararına ilişkin sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundu.

Abdullah Gül açıklamasında, "Anayasa Mahkemesinin 2007 yılındaki haksız 367 kararı karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu'nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım" dedi. Gül mesajında "yazık, bir arpa boyu yol alamamışız" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'ndan vicdan vurgusu

Ahmet Davutoğlu'nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise şöyle:

''Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir.

Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır. Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır.

YSK’nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir. Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır.

Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER