Gazeteci avı sürüyor

CHP'li Yarkadaş, “2017 yılında gazetecilerin adeta nefes borusunu sıktı. Bu yıl, 173 gazeteci gözaltına alındı; 66 gazeteci ise tutuklandı. Medya, kapkara bir dönem yaşadı” dedi

Gazeteci avı sürüyor
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP'nin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyaret etti. Ziyaret sonrası Yarkadaş, “Berberoğlu'nun morali de sağlığı da yerinde. Her türlü olumsuzluğa rağmen, adalete olan inancını koruyor" ifadesini kullandı. Enis Berberoğlu'nun, onlarca internet sitesi, gazete ve Youtube'ta yayınlanan "MİT TIR'ları" haberinden dolayı tutuklandığını belirten Yarkadaş, "Berberoğlu Davası, Türkiye'de gazetecilerin ödediği bedelin sembollerinden biridir ve tarihe de öyle geçecektir" dedi.
Berberoğlu'nun yanı sıra cezaevlerinde 200'e yakın gazetecinin olduğunu da hatırlatan Yarkadaş, "Basın mensupları, tarihin en karanlık ve baskıcı dönemini yaşıyor. AKP, gazetecilerin aldığı nefesi bile suç sayıyor" ifadesini kullandı.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından, gazetecilere yönelik baskıların daha da arttığına işaret eden Yarkadaş, "Terör örgütü FETÖ'nün kanlı darbe girişimi sonrası başlayan süreç, 2017'nin sonuna dek sürdü. Bu zaman diliminde, 178 medya kuruluşu kapatıldı. 800 gazetecinin basın kartı ve pasaportu iptal edildi. 2500 medya mensubu işsiz bırakıldı" dedi.

2017'DE AĞIR TABLO

"2017 Yılı Medya Raporu"nu tamamladığını da belirten Yarkadaş, "2018'e ağır bir tabloyu geride bırakarak giriyoruz" dedi. 2017 Medya Raporu'nu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile tutuklu gazetecilere ithaf ettiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Her ay düzenli olarak hazırladığımız raporun sonuncusu, medyanın yaşadığı baskıların adeta bir röntgeni... 2017'de iç karartıcı bir tabloya şahit olduk. Bu yıl, 173 gazeteci gözaltına alındı, 99 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 49 gazeteciye ise dava açıldı."
Gazetecilerin yaşadığı baskıların bunlarla sınırlı olmadığını belirten Yarkadaş, rapordaki diğer başlıkları da sıraladı. Yarkadaş, "2017'de 66 gazeteci tutuklandı. 63 gazeteciye 76 yıl hapis cezası verildi. 28 gazeteci ise saldırıya maruz kaldı. 29 gazeteci de toplam 250 bin lira para cezasına çarptırıldı" dedi.

Ahmet Şık, 365
gündür cezaevinde

Cumhuriyet Muhabiri Ahmet Şık'ın tam bir yıldır cezaevinde tutulduğuna da dikkat çeken Yarkadaş, "Ahmet ne yapmış, hangi suçu işlemiş? Söyleyin Ahmet'in 365 gündür niye cezaevinde tutulduğunu biz de öğrenelim" dedi. CHP'li vekil, "İsimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz 200'e yakın gazeteci de tıpkı Ahmet gibi özgürlüğünden mahrum ediliyor ve ağır bedeller ödüyor" ifadesini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2017, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER