banner112

CHP'li Sındır 'Çiftçiyi görmezden geldiler!'

CHP'li Sındır 'Çiftçiyi görmezden geldiler!'
Bakırçay ve Gediz havzalarında sürdürdüğü çalışmalarına Kınık Merkez ve Kınık’ın köylerinde devam eden CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’dan AKP’li Milletvekillerine davet geldi. 

Sındır, “16 yılda çiftçiyi hep yok saydılar, hiç dinlemediler, üretimi bitirdiler. AKP Milletvekillerinin tarım sektöründe yarattıkları enkaz nedeniyle çiftçimizin karşısına çıkacak yüzleri de kalmadı ama yine de bu enkazı görmek isterlerse, çiftçimizin yanına biz götürelim, üreticimiz 16 yıllın Z Raporunu bir çıkarıversin. Mazotu ne kadara alıyorlarmış, gübre, ilaç gibi girdilerin maliyetleri neymiş? Hep ulusaşırı sermaye gruplarını yandaş lobilerini değil bir de çiftçimizi dinlesinler” dedi.

“KÖYLER BOŞALDI”


16 yılda üreticinin belinin kırıldığını ifade eden Sındır, “AKP’nin politikaları yoksulluğu ortadan kaldırmak ve geliri adil dağıtmak değil; yoksulluğu kullanarak siyasal iktidarını korumak ve yandaşlarının ceplerini doldurmak oldu. Bu egemen anlayış diğer sektörlerde olduğu gibi tarım sektörünü de bitirdi. Ülkemizde gelir adaleti yok, vergi adaleti yok. 16 yıldır üretici için 'Ayağı yere basan, akıl ve bilimin ışığında' doğru çözümler üretmek gibi bir dertleri hiç olmadı. AKP, tarımı, yüksek girdi maliyetleri ve düşük ürün fiyatları ile yoksullaştıran, ve bu sayede üreticiyi kırdan, köyden, üretimden uzaklaştıran bir anlayışla yönetti. Köyler boşaldı, köylerimizde genç nüfus kalmadı. Tarım spekülatörlere, kartellere, tüccarlara teslim edildi, üretici emeğinin hakkını hiç alamadı” dedi.


“AKP İKTİDARI DEVAM ETSİN, ÇİFTÇİ KALMAYACAK”


AKP’nin hiçbir zaman sürdürülebilir bir tarım politikası olamadığını söyleyen Sındır, “acilen üretim maliyetlerini düşürmek, tarımda üretimi planlamak lazım. Verimi, kaliteyi, üreticinin sosyal refahını arttırmak ve bunun için yeterli desteklemeyi de sağlamak sağlıklı bir tarım politikasının temel koşulu. 16 yılda çiftçiyi hiç dinlemediler, üretimi bitirdiler.  AKP Milletvekillerinin tarım sektöründe yarattıkları enkaz nedeniyle çiftçimizin karşısına çıkacak yüzleri de kalmadı ama yine de bu enkazı görmek isterlerse, çiftçimizin yanına biz götürelim, üreticimiz 16 yıllın Z Raporunu bir çıkarıversin. Mazotu ne kadara alıyorlarmış, gübre, ilaç gibi girdilerin maliyetleri neymiş? Hep ulusaşırı sermaye gruplarını yandaş lobilerini değil bir de çiftçimizi dinlesinler. Çiftçiyi görmezden geldiler, üretimi bitirdiler. Yanlış tarım politikaları nedeniyle köylerimiz boşaldı. AKP iktidarı devam etsin memlekette üretim yapacak çiftçi kalmayacak. Bugün 35 milyon dönüm verimli tarım arazisi boş. Neden? Çiftçi, yüksek üretim girdi maliyetleri nedeniyle ekerse zarar ediyor. O zaman icara vereyim diyor tutan yok, bari satayım diyor alan yok. Üretimi bitirdiler iktidardan bunu gören yok” dedi.


“ÇİFTÇİMİZİ KARTELLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ”


İktidara geleceklerini ve sürdürülebilir bir tarım politikası için ivedilikle güçlü adımlar atacaklarını söyleyen Sındır, “Türkiye’yi tarımda ithalatçı olmaktan çıkarıp, ihracatçı hale getireceğiz. Uygulanmayan Tarım Kanunu’nun 21. Maddesi’ni uygulayacak GSYH’nin en az yüzde 1’i kadar olması gereken ve bugüne kadar yarısı bile verilmeyen tarım desteklerini bugünün 3-4 katına çıkaracağız. Çiftçimizin üretimde kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız. Böylece mazotun litresini çiftçiye 3 TL’den bile daha düşük fiyattan vereceğiz. Tohum, gübre ve tarım ilacı gibi girdilerin vergilerini düşürerek, maliyetleri aşağıya çekeceğiz. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasalarını İzleme ve Değerlendirme Komitesini aktif hale getirecek, çiftçimizi kartellere, tüccara ve spekülatörlere teslim etmeyeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 14:23
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100