CHP PM'den 13 hedef

Parti Meclisi bir bildiri yayımlayarak ‘hedeflerini’ sıraladı.

CHP PM'den 13 hedef

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 36. Olağan Kurultay’ın ardından ilk Parti Meclisi’ni (PM) topladı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride “Bugün mücadele tek adam rejimi ile demokrasi arasındadır. Demokrasiden yana olan güçleri bir araya getirme görevi omuzlarımızdadır” denildi.
Cumhuriyet Gazetesi'nden İklim Öngel'in haberine göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Adalet ve Cesaret” temalı CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın ardından ilk Parti Meclisi’ni (PM) Genel Merkez’de topladı.

PM toplantısı öncesinde Kılıçdaroğlu yeni PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri Anıtkabir’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu Anıtkabir özel defterine “Partimizin ilk kurultayı kabul ettiğimiz Sivas Kongresi’nden günümüze fikirlerin yolumuzu aydınlatıyor, demokrasi mücadelemize güç ve cesaret veriyor. Devrimlerinin savunucusu olarak bizler ülkemize tam demokrasiyi, eksiksiz bir adaleti ve tüm vatandaşlarımızı kuşatan huzuru hâkim kılmakta kararlıyız” ifadelerini yazdı. Heyet daha sonra İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kabrini de ziyaret etti.

chp-pm-hedefi

2019 konuşuldu


Basına kapalı olarak yaklaşık 5 saat süren PM toplantısı, Kılıçdaroğlu’nun sunuş konuşması ile başladı. PM üyelerinin kendini tanıttığı toplantıda, kurultay değerlendirmesi yapıldı ve 2019 süreci masaya yatırıldı.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini ve bu dönemde göreve gelen bütün PM üyelerine önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Hepiniz zor bir dönemde görev aldınız. Çok yoğun çalışacağız ve geniş kesimlerle buluşacağız. Bunun için sokakta olacağız. Sizden isteğim partililerin bulunduğu yerlerde değil, partimize oy çıkmayan seçmenlerin bulunduğu yerlere ulaşmanız” dedi.

Parti Meclisi bir bildiri yayımlayarak ‘hedeflerini’ sıraladı. “Bugün mücadele tek adam rejimi ile demokrasi arasındadır. Demokrasiden yana olan güçleri bir araya getirme görevi omuzlarımızdadır” denilen bildiride bu hedefler şöyle sıralandı:
1 OHAL düzenine son verecek, OHAL’in yarattığı bütün tahribatları ortadan kaldıracağız.
2 Tek adam rejimini kaldırıp, kuvvetler ayrılığına dayalı tam demokrasiyi kuracağız.
3 Laiklik temelinde inanç ve yaşam tarzlarını güvence altına alacak güçlü bir Cumhuriyet yaratacağız.
4 İnternet ve medya özgürlüğü de dahil olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğünü en geniş biçimde hayata geçireceğiz.
5 Hukukun üstünlüğünü tesis edecek, yargı bağımsızlığını sağlayacağız.
6 Toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasa yaparak, hukukumuzu 20 Temmuz Darbesi dahil bütün darbe hukukundan temizleyeceğiz.
7 Adalet ve huzuru sağlayan bir düzen kuracağız.
8 Üreten, zenginleşen, adaletli paylaşan bir Türkiye yaratacağız.
9 İşsizlik, yoksulluk ve her türlü eşitsizlikle mücadele edecek, güçlü bir sosyal devlet kuracağız.
10 Herkese parasız, ulaşılabilir, çağdaş, kaliteli eğitim ve sağlık hizmeti sağlayacağız.
11 Kürt sorunu dahil bütün toplumsal sorunlarımızı, eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözeceğiz.
12 Her türlü terör, çatışma ve kutuplaşmayı ortadan kaldıracak, toplumsal huzuru inşa edeceğiz.
13 Dış politikamızı, yurtta barış dünyada barış ilkesi temelinde yeniden oluşturacak, iç siyaset malzemesi ve kutuplaşma aracı olmaktan çıkaracak, Türkiye’yi tekrar sözüne güvenilir ve öngörülebilir uluslararası aktör konumuna getirmek için ortak bir milli duruş oluşturacağız.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2018, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER