CHP'de kriterler belli oldu

CHP'nin 7 Ocak'ta yapacağı il kongresi için örgüt, arayışını sürdürüyor. CHP'li İlçe Başkanlarının, Torbalı'da yaptığı toplantı sonucunda da, aday olacak partilinin taşıması gereken kriterler açıklandı.

CHP'de kriterler belli oldu
CHP'li ilçe başkanlarının Torbalı'da yaptığı toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Başkanlar, il başkanı adayı olacaklarda aradıkları kriterleri açıkladı. Başkanlar parti yöneticilerine de uyarılarda bulundu

Umut KARAKOYUN / CHP'nin 7 Ocak'ta yapacağı il kongresi için örgüt, arayışını sürdürüyor. CHP'li İlçe Başkanlarının, Torbalı'da yaptığı toplantı sonucunda da, aday olacak partilinin taşıması gereken kriterler açıklandı. Toplantıda, kurulan 6 kişilik komisyon, ilçe başkanlarının görüşlerini, hazırladığı bildiri ile paylaştı. 30 ilçe başkanı adına açıklama yapan; Konak İlçe Başkanı Şakir Başak, Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ, Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar, Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper ve Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat'ın imzasını taşıyan bildiride, il başkan adayında aranan kriterler şu şekilde sıralandı: “İl yönetimi ve parti tüzüğünde yazılı görevleri haricinde, örgüt içerisinde yetişmiş ve bazı kademelerinde görev almış ve bu görevlerini başarı ile tamamlamış veya sürdüren, örgütü tanıyan, örgütte karşılığı olan, 2019 veya olası erken seçimler dahil yaşanacak 3 seçimi sorunsuz ve uzlaşı ile yönetecek ve aday olmayacak, mücadele ve motivasyonu güçlendirecek söylemlere sahip, örgütün tüm kademeleri ve temsilcileri ile uyum içerisinde çalışacak, Cumhuriyeti ve demokrasiyi sahiplenen diğer hayır bileşenleriyle diyaloğu pekiştirecek, polemik yerine diyalog ile çözüm ve uzlaşı yaratacak, Atatürk değerleri ve mirasına sahip çıkacak, Zamanının hemen hemen tamamını örgütün faaliyetlerine ayıracak, ani gelişen durumlarda sağlıklı inisiyatif kullanabilecek özelliklere sahip bir il başkanının önemli olduğu değerlendirilmiştir.”
PARTİ İÇİ MESAJ VERİLDİ
Açıklamada ayrıca, kongre delegelerinin önemi dikkat çekildi. Belediye başkanlarının, kurultay delegeliği olmama kararını da destekleyen ilçe başkanları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sürece müdahil olmasını da olumlu karşıladıklarını açıkladılar. Bildiride şu görüşlere yer verildi: “İlçe başkanlarımızca, il yönetim kademelerine kime yakın uzak olduğuna bakılmaksızın her biri bir il başkanı gibi çalışacak üretecek il yönetimini güçlendirecek, tercih ve seçimi il delegelerimizin iradesine layık isimler önermesinin uygun olacağı düşünülmektedir. Partimizin her kademesinde görev yapanlar da dahil olmak üzere tüm partililerimizce, başta sosyal medya olmak üzere yazılı ve görsel medya ile internet medyasında partimizi olumsuz yönde etkileyecek, çalışma motivasyonunu düşürecek hiçbir paylaşım, demeç ve söylemlerde bulunulmaması ve bu hususa dikkat edilmesi önerilmektedir. Üyelerimiz adaylıklarını açıkladıktan sonra, ilçe başkanlıklarımızca daha geniş kapsamlı, katılımcı ve sağlıklı bir tercihin oluşabilmesi için il delegeleri ile toplantı yaparak adayları değerlendirmeleri olumlu düşünülmektedir. İl başkan ve yönetim kademelerinin seçiminde çarşaf liste yöntemini benimsenmesinin uygun olacağı belirtilmiştir. Bu süreçte adaylıklarını açıklayacak olan il başkan adaylarının adaylık açıklamalarına hiç bir ilçe başkanının katılmaması yönünde karar alınmıştır.”
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER