CHP Balçova'da şok

CHP'nin İzmir Balçova Belediye Başkanı adayı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığı ilçe seçim kurulu tarafından düşürüldü.

CHP Balçova'da şok

CHP'nin Balçova mevcut belediye başkanı ve yeni dönem adayı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığı ilçe seçim kurulu tarafından, “Cumhurbaşkanına Hakaret Davası" gerekçe gösterilerek düşürüldü. Çalkaya hakkkında 2015 yılında 10 Ekim Gar Katliamı sonrası yapılan protesto eylemlerinde Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesi ile dava açılmış, dava para cezası ile sonuçlanmıştı.

Çalkaya'dan açıklama

Mehmet Ali Çalkaya sie konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "10 Ekim Gar Katliamı nedeniyle 2015 yılında KESK tarafından Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenmişti.  O zaman ki İl Başkanımız, milletvekillerimiz diğer belediye başkanı arkadaşlarımla birlikte katıldık. Orada 10 bin kişinin attığı sloganlar nedeniyle bana Cumhurbaşkanı’na hakaretten dolayı dava açıldı. Cumhurbaşkanı 15 Temmuz hain darbe girişimden sonra açtığım tüm davaları geri çektim demesine rağmen sadece benim davam ettirildi ve dava sonuçta çıkan para cezasını ödedim. Şimdi de adaylık başvurumu yaptım. Ancak İlçe seçim kurulu bir karar alarak bu hukuki durumun tespitini istedi. Ben milli iradenin tecelli edeceğine her zaman inanan bir insanım. Balçova Halkı’nın oylarıyla seçtiği veya seçilmiş herhangi bir insanın hakaret nedeniyle seçilme hakkının elinden alınmasının milli iradeye uygun olmadığına inanıyorum. Biz İlçe Seçim Kuruluna gerekli itirazı yaparak yasal süreci başlattık. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Hukuk ekibi konuyu takip ediyor. Adaylığımın düşürülmesi gibi bir şey söz konusu değil."

Şimdi ne olacak?

Açılan dava sonucu Çalkaya 3 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırldı. İstinaf mahkemesi ise hapis cezasını paraya çevirdi, ancak hükmün açıklanmasını ertelemediği için ceza onandı. Bu yüzden Çalkaya'nın adaylığı düşürüldü. Şimdi CHP önce ilçe seçim kuruluna daha sonra da Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz edecek. Karar değişmezse CHP, Balçova'dan başka bir ismi aday gösterecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 14:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
OĞUZ DEMİRHAS
OĞUZ DEMİRHAS - 2 yıl Önce

AKP DEVLET GÜCÜNÜ KULLANIP BİZLERİ İPE ÇEKSİN BARİ ....BU ÜLKE BUNLARI DA YENECEK ABD BOB EŞ BAŞKANI MURADINA EREMEYECEK....NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

banner97

banner96