Çavuşoğlu: Diplomasiye varız

Çavuşoğlu: Diplomasiye varız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10. Büyükelçiler Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, "Her türlü algı operasyonuna, kampanyaya rağmen Türkiye dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerdendir." ifadelerini kullandı.

"ABD'nin geleneksel dostluk ilişkilerimize ve NATO müttefikliğimize sadık kalmasını bekliyoruz." diyen Çavuşoğlu, "Diplomasiye, uzlaşıya varız ama dayatmaları kabul etmemiz mümkün değil." şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10. Büyükelçiler Konferansı'nın resmi açılışında katılımcılara hitap etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

" ABD'nin yaptığı insani yatırım, 6.3 milyar dolarken, Türkiye'nin yaptığı insani yatırım 8.3 milyar dolar. Dünyada en fazla koruma sağlıyoruz. Güçlünün değil, mazlumun hakkını savunuyoruz. Temel önceliklerimiz açık ve şeffaftır. Demokrasinin en büyük düşmanı olan terör örgütlerine karşı işbirliğimizi sürdüreceğiz. Türkiye'ye yönelik art niyetle yürütülen propagandalara karşı çalışacağız. "

"15 Temmuz'da Türk milletinin tokatı darbeci sinsi FETÖ'yü hezimete uğratmakla kalmadı. Türkiye'yi FETÖ gibi kullanışlı maşalarıyla, terörle, ekonomik savaşla dizayn edebileceğini sananlar o gece bir kez daha mağlubiyete uğradılar."

"Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma yolunda hızla ilerliyoruz. Yeni anlayışımızda tehditler sınırımızın ötesinde de olsa bertaraf edilecek."

"Her türlü algı operasyonuna, kampanyaya rağmen Türkiye dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerdendir"

ABD ile son dönemde arzu etmediğimiz ilişkilere geldik. ABD yönetimi yapıcı olmaktan uzak bir tavır sergiledi. FETÖ konusunda somut bir adım atmadılar,i biliyorlar ki 15 Temmuz sürecinin arkasında FETÖ var. Bizden dosyalar istediler, hepsini ilettik. Bu örgütün lideri hayatını çok rahat şekilde Pensilvanya'da sürdürüyor.

" ABD, YPG ve PKK konusunda beklediğimiz adımları atmadı. Bu tavrı kendilerine yakıştıramıyoruz. Bu tavır ABD karşıtlığını tüm dünyada yaygınlaştırıyor. Hele yaptırım ve tehditleri kabul etmek mümkün değil. ABD'nin geleneksel dostluk ilişkilerimize ve NATO müttefikliğimize saygı duymasını bekliyoruz. ABD hala iç politikanın etkisiyle kafa karışıklığı yaşıyor. 'Bu sorunları Türkiye'yle çözelim mi, yoksa kasım seçimlerine kadar sürdürelim mi?' Böyle bir karmaşa içindeler. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Açık yüreklilikle söylüyorum. Biz her zaman olduğu gibi bu süreçte de yapıcı olduk. Tehditle, baskıyla, yaptırımla Türkiye'den herhangi netice alamayacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Uzlaşı mı diplomasi mi ona da varız. Ama dayatmaları kabul etmemiz mümkün değil. ABD'nin birimizin değil birbirimizin önemli olduğunu yeniden görmesi ve anlaması gerekiyor. "

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER