Başkanlardan delege vurgusu

CHP İlçe Başkanları’nın 7 Ocak’taki il kongresi öncesi yaptığı zirveden, isim çıkmadı.

Başkanlardan delege vurgusu

CHP İlçe Başkanları’nın 7 Ocak’taki il kongresi öncesi yaptığı zirveden, isim çıkmadı.Başkanların bir adayı işaret edeceği düşünülürken, başkanlar delege vurgusu yaparak,örgüt yöneticileri, delegeleri adres göstermeyi tercih etti.

CHP İzmir İl Kongresi öncesinde komite kuran ve süreci örgüt olarak yürüteceklerini ifade eden ilçe başkanları ikinci kez Pasaport’ta bulunan Kilim Otel’de bir araya geldi. İlk toplantıda, başkan olacak partilinin profilini çizen ilçe başkanlarının, ikinci toplantıda adaylardan birini işaret etmesi bekleniyordu. Ancak toplantıdan herhangi bir isim çıkmadı. Kilim Otel’deki zirveye Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ve Kınık İlçe İsmail Yılmaz başkanları mazeret göstererek katılmadı. Sadece Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü aday olmasından dolayı görüşmede yer almadı. Gümrükçü’yü temsilen Çiğli’den süreçte adı ilçe başkanlığıyla anılan fakat aday olmayan Mert Özcan katıldı. Zirve sonrasında açıklamayı ilçe başkanları adına Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper yaptı. Alper; “İzmir’de 30 ilçe başkanı olarak ülkenin geldiği bu süreci de dikkate alarak 7 Ocak tarihinde yapılacak CHP İzmir İl Kongresi sürecine katkı sağlamak ve 2019 yılında yaşanacak 3 seçim için sağlıklı bir süreç adına Torbalı İlçe Başkanımızın ev sahipliğinde 2 ilçe başkanımızın mazereti nedeniyle katılamadığı ve 28 ilçe başkanı ile yapmış olduğumuz toplantının sonuç raporunda ‘İl başkan adayı profili, sürece katkı sunacak fiili takvim ve kongrenin icrasının kusursuzluğuna katkı’ konularında somut açıklamalarda bulunulmuştur” dedi.

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ


30 ilçe başkanını temsilen 6 ilçe başkanı tarafından oluşturulan komisyon raporuna da değinen Cemalettin Alper; “İl başkanı ve yönetim kurullarının seçimi ‘il kongresinin ana unsuru ve iradesi olan 654 delegemizin tercih ve temsiliyetidir’ ifadesi ile tercihin tamamen il kongre delegelerimize ait olduğu, yine ‘kongremiz mevcut il başkanlığı icrası ve sorumluluğundadır’ açıklamamız ile kongremizin demokrasi şöleni içerisinde geçmesi için ilçe örgütlerimizce her türlü desteğin yapılacağı açıkça beyan edilmiştir. İlçe başkanları toplantı sonuç raporunu açıkladığımız tarihte henüz aday bulunmamaktaydı. İlçe başkanları olarak açıklamış olduğumuz takvim devam ederken 29 Aralık 2017 Cuma Günü Sayın Deniz Yücel, 30 Aralık 2017 Cumartesi Günü Sayın Kemal Karataş, 2 Ocak 2018 Salı Günü Sayın Utku Gümrükçü ve aynı gün Sayın Aytül Tokgözlü, 3 Ocak 2018 tarihinde ise Sayın Hüseyin Saygılı ve Sayın Hasan Nebi CHP İzmir İl Başkanlığı’na aday olduklarını ilan etmişlerdir. Parti içi demokrasi adına amaçlanan hedefe ulaşılmıştır” ifadelerini kullandı.

ADAYLARA BAŞARILAR


İlçe başkanlarının tamamının onayını aldıktan sonra yapılan açıklamanın devamında şu satırlara yer verildi: “Adaylarımız mevcuttur. 30 ilçe başkanı olarak irademiz şudur ki; 1919 ruhu ile Erzurum ve Sivas kongrelerini yapan ve bağımsızlık savaşımızı yürüten delegasyon 94 yıldan beri ‘bağımsızlık benim karakterimdir’ şiarıyla gerekeni yapmıştır. 7 Ocak 2018 günü yapılacak il kongresinde de 654 delegemizin aynı ruh ve vicdanları doğrultusunda ‘önce CHP’ diyerek üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inancımız tamdır. Ayrıca ilçe başkanları olarak bir önceki toplantıda ifade ettiğimiz toplantı sonuç raporunda yer alan aday kriterlerinin arkasındayız. Tüm adaylarımıza başarılar diliyor, kongremizin bir demokrasi şöleni içerisinde geçmesini temenni ediyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER