Bakan: O müdür için gereken yapılmalıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e destek çıkan ilkokul müdürünü TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Bir eğitimcinin bir saldırganın savunuculuğunu yapması kabul edilemez” dedi

Bakan: O müdür için  gereken yapılmalıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e destek çıkan ilkokul müdürünü TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Bir eğitimcinin bir saldırganın savunuculuğunu yapması kabul edilemez” dedi

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Selim Diniz İlkokulu’nun Müdürü Ayşe Çevik, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıda Kılıçdaroğlu’na yumruk atmak suretiyle saldıran ve AKP üyesi olan Osman Sarıgün’e sosyal medya hesabında destek mesajı yayınladı. Eğitim Bir Sen üyesi olan okul müdürü Ayşe Çevik, yaptığı paylaşımda “Osman Dayıyı müdafaa etmek için 800 avukat gönüllü başvuru yapmış. Gurur duydum” ifadelerini kullandı.

Ayrıca müdür Çevik’in sosyal medya hesabında yerel seçimleri öncesi 13 Şubat tarihli gönderisinde, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci ile çektirdiği fotoğrafı paylaştığı görüldü.

Öğrenci velileri ise basına verdikleri demeçte Müdür Ayşe Çevik’in fanatik bir AKP’li olduğunu belirterek, “Çocuklarımızı kimlere emanet ediyoruz. Bir saldırganı nasıl ‘Osman Dayı’ diye hitap edebilirler. Kindar ve dindar nesil böyle yetiştiriliyor. Linç kültürü çocuk yaşta yerleşiyor. Böyle bir saldırganın savunuculuğu açık bir siyasi tutumdur” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Kabul edilemez

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “İlkokul çağındaki çocuklarımızı emanet ettiğimiz bir eğitimcinin, bir saldırganla gurur duyup savunuculuğunu yapması da açıkça siyasi tutum sergilemesi de hem devlet memurları kanununa hem de eğitim etiğine aykırıdır. Ayrıca Milli Eğitim Temel Kanunu’na da aykırıdır. Asla kabul edilemez olan bu davranışlar için gerekli idari ve hukuki süreç başlatılmalıdır” dedi. CHP’li Bakan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Bakan Selçuk’a sordu

1 – İlkokul çağındaki çocukların emanet edildiği bir eğitimcinin bir saldırganın savunuculuğunu yapması ve açıkça siyasi tutum sergilemesi devlet memurları kanununa ve eğitim etiğine aykırı değil midir? Bu olay karşısında Bakanlığınızın tutumu ve açıklaması nedir?

2 – Selim Diniz İlkokulu’nun Müdürü olduğu belirtilen Ayşe Çevik’in sosyal medyada şiddeti meşrulaştıran ve siyasi tavır sergileyen paylaşımları hakkında idari soruşturma ve/veya işlem başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa ilgili kişi hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Başlatılmadıysa hangi gerekçe ile başlatılmamıştır?

Velilerden suç duyurusu

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir Şubesi, İzmir Çiğli Selim Diniz İlkokulu Müdürü Ayşe Çevik hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, görevden alınmasını talep etti. Çevik'in sosyal medya hesabında belli bir siyasal görüşe ve partiye olan taraftarlığını belli edecek paylaşımlarda bulunmasını eleştiren ve bu sebeple kendisinin görevden alınmasını talep eden dernek üyeleri, yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Selim Diniz İlkokul Müdürü Ayşe Çevik, sosyal medya hesabında, belli bir siyasal görüşe ve partiye olan taraftarlığını açıkça ortaya koymakta herhangi bir sakınca görmemiş; bir siyasi parti liderine uygulanan şiddeti destekleyen ifadeler kullanmış; şiddeti makul ve meşru gösteren bir tutum sergilemiştir. Kamu kurumlarının ve bu kurumların yöneticilerinin tüm siyasi görüş ve kurumlara eşit mesafede ve tarafsız olması gerektiği son derece açıktır. Kaldı ki bir okulda, çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim kurumlarında yönetici olanların, bu konuda çok daha fazla dikkatli olmaları gerekirken, çocukların algı ve kavrayış dünyalarını alt üst edecek siyasi taraftar kimliği sergilemeleri çok daha tehlikeli, kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı bir nitelik taşır. Çocuklar için, öğretmenleri ve okullarının yöneticileri, partizanlık yapan figürler değil; bilimin, aydınlık bir geleceğin, mutluluğun tüm çocuklar için eşit ve ulaşılabilir olduğu bir ülke kurmak için çalışan örnek alınacak insanlardır. Bu okul müdürünün gösterdiği tutum ve davranış ise, bu mesleğe ve işgal ettiği makam ve unvana hiç yakışmayan bir partizanlık niteliği taşımaktadır. Açıkladığımız nedenlerle, söz konusu okul yöneticisinin derhal görevden alınmasını talep ediyor ve konuyla ilgili İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğumuzu bildiriyoruz.” Gökçe ADAR

Yumruk atan serbest bırakıldı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran grup içinde yer alan ve yumruk atan Osman Sarıgün, adliyeye getirildi. Savcılık işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen Osman Sarıgün, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk atan ve serbest kalan saldırgan Osman Sarıgün'ün hakimlik ifadesinde “Birisi bana yumruk vurdu. Benim omzumdan iteledi. Zannedersem bu şahıs Kemal Kılıçdaroğlu’nun korumalarından biriydi. Ben de elimi salladım. Kemal Kılıçdaroğlu’na değmiş” dediği ortaya çıktı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kendisine yumruk atan Osman Sarıgün'ün serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, "Siyasal baskı olmasa böyle bir tablo ortaya çıkmaz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER