Bakan Koca, bayram tedbirlerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Bakan Koca, bayram tedbirlerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından korona virüsü (Covid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca, toplantıda Kurban Bayramına’na yönelik bir kısıtlamanın  gündeme gelmediğini söyledi. Sağlık Bakanı, 65 yaş ve üstüne yönelik devam eden kısıtlamalara yönelik “Büyüklerimize minnettarız. Kurallara harfiyen uyma noktasında büyük bir gayret noktasında oldular. Bu bayram sonrası erken dönemde, bu kısıtlamaları kaldırmak noktasında Bilim Kurulu’nun bir önerisi var. Bayram sonrası duyuruyu yapmış olacağız” müjdesini verdi. 65 yaş ve üstü yurttaşlar her gün saat 10:00-20:00 arasında sokağa çıkabiliyor.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Kurban Bayramı’nı mevcut şartlarda ruhuna en yakın şekilde yaşamanın yolunu biliyoruz. Gelenek ve göreneklerimizle bayramı daha da zenginleştiriyoruz. Bayramın ruhuna uygun olan bayramı sosyal dayanışma içerisinde geçirmemizdir. Kurban Bayramı’nda gerekli dikkati göstermezsek bu bizlere ağır bir vebal yükler.

– Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen yerlerden yapılmalıdır.

– Müteriler ve satıcılar arasında el sıkışma usulü ile pazarlık yapılmamalıdır.

– Kurbanlar belediyelerin belirlediği yerlerde kesilmelidir.

– Kesim en az katılımla yapılmalıdır.

– 65 yaş üstü kurban satış ve kesim yerlerine gitmemeli.

– Maske mesafeye dikkat edilmelidir

– 2. gruptaki tedbirler namazla ilgilidir.

– Bayram namazı ve Cuma namazı cemaatle kılınacak.

– Kendi seccadenizi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

– 65 yaş üstü büyüklerimiz ile kronik rahatsızlığı olanlar, lütfen bayram namazına gitmesin.

– Bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalı.

– Kurban Bayramı’na yönelik kısıtlama gündeme getirilmedi.

– Ramazan Bayramı döneminde uygulanan kısıtlamanın tamamı düşünüldüğünde, 10 gün sonra günlük vaka sayılarında ciddi bir azalma olmuştu. Bu sonucu şimdi gönüllü kısıtlarla hedefleyelim.

– Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak.

– Ramazan Bayramı’nda uygulanan kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki günlük vaka sayısında yüzde 15 azalma olmuştur.

– Sayın İçişleri Bakanımızla dün bir görüşme yaptık. Bugüne dek alınan tedbirler ve bu tedbirlerin sonuçlarını, alınabilecek tedbirlerin neler olabileceğini müzakere ettik. Bu anlamda bölgesel anlamda alınabilecek tedbirlerin farklılık olabileceğini, il hıfzısıhha kurullarının gerektiği anda tedbir almasını konuştuk.

– Test kitlerimizin yüzde 40 oranında doğru sonuç verdiğine dair asılsız iddialar var. Test kitlerimizin doğru sonuç oranı yüzde 90’ın üzerindedir.

– (Covid-19) Hastalarımızda kritik eşik olan zatürre oranını da sizlerle bundan böyle düzenli paylaşacağız.

– Dünyanın beklediği ikinci dalga dönemine daha iyi geçiş yapmamız, bugünleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Risk devam ediyor.

– Birinci dalganın etkisi sürüyor. İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu’da bazı illerde pik yer yer yeni başladı.

– Hastalarımızda kritik eşik olan zatürre oranını da sizlerle bundan böyle düzenli paylaşacağız.

– (65 yaş ve üstüne yönelik kısıtlama) Büyüklerimize minnettarız. Kurallara harfiyen uyma noktasında büyük bir gayret noktasında oldular. Bu bayram sonrası erken dönemde, bu kısıtlamaları kaldırmak noktasında Bilim Kurulu’nun bir önerisi var. Bayram sonrası duyuruyu yapmış olacağız.

– Okulların açılma takvimini Milli Eğitim Bakanımız 31 Ağustos olarak açıkladı. Okullar bu takvimde eğitime başlamış olacak.

– Okullardaki eğitimin uzaktan, hibrit veya karma eğitim tarzında mı olacağı konusunda Bakanlık ile Bilim Kurulundaki arkadaşlarımız çalışıyor.

– Önümüzdeki ocak, şubat, mart gibi, yılın ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir.

– Çin ve Rusya ile aşıyla ilgili irtibat halindeyiz, bu konudaki gelişmeleri de iş birliğini de yakinen takip ediyoruz.

-Saha araştırması bitti. Pozitiflik oranı yüzde 0.26. Yani on binde 26 kişi pozitif olarak aramızda dolaşıyor demektir.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92