Bakan Gül: Hukuki hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz

Bakan Gül: Hukuki hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, PYD/PKK/YPG'li teröristlere silah veren ABD'ye dava açılması çağrıları ile ilgili, "Bu ilişkileri sürdürenlerle ilgili her türlü hukuki yola başvurmak mümkündür. Bu konuda hukuki hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz." dedi.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şehit yakınlarının, PYD/PKK/YPG'li teröristlere silah veren Amerika'ya dava açması yönündeki çağrıları değerlendirirken, "Bu ilişkileri sürdürenlerle ilgili her türlü hukuki yola başvurmak mümkündür. Bu konuda da vatandaşlarımız, ilgili kurumlar, Türkiye, her türlü hukuki yollarını kullanmaktan kaçınmayacaktır. Hukuki, siyasi her türlü enstrümanı kullanacaktır." dedi.

Bir soru üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi veren Abdulhamit Gül, harekatın planlandığı şekilde, başarıyla sürdüğünü söyledi.

"ABD'ye dönük dava açılabileceği söyleniyor. Bir şehit yakınının, uluslararası mahkemelerde veya ABD'de dava açması söz konusu olabilecek mi? Bunu destekler misiniz?" sorusu üzerine Bakan Gül, Türkiye'nin Suriye meselesiyle ilgili tarzını en başında belirlediğini, Türkiye'ye zarar gelmemesi amacıyla örgüt ayrımı yapmadan, terörle mücadelesini sürdürdüğünü anlattı.

Türkiye sınırına yönelik saldırıları hatırlatan Bakan Abdulhamit Güll, şöyle devam etti:"Bu vatandaşlarımız tehdit altında kalmaya devam mı etsin? Bizim 'Müttefikimiz' dediğimiz bir ülkenin elbette bir terörist grubunu değil, Türkiye'nin tercihlerini, çıkarlarını, Türk vatandaşlarının güvenliğini öncelemesi gerekir. Safını eğer bir terörist grubuyla beraber şekillendiriyorsa elbette bu bir devlet için çok acı bir durumdur. YPG/PYD'nin terör örgütü olduğunu ABD'de de belli kurumlar kabul etmiştir. PKK ile işbirlikleri gün gibi ortada. Dava meselesinde de bu ilişkileri sürdürenlerle ilgili her türlü hukuki yola başvurmak mümkündür. Bu konuda da vatandaşlarımız, ilgili kurumlar, Türkiye her türlü hukuki yollarını kullanmaktan kaçınmayacaktır. Hukuki, siyasi her türlü enstrümanı kullanacaktır. Bu konuda her türlü girişim, çabalar yapılacaktır. Hukuki hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2018, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER