Adnan Menderes’in idam görüntülerine soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitimin ilk gününde eski Başbakan Adnan Menderes'in idamını konu alan animasyonun ortaokul öğrencilerine izletilmesi ile ilgili soruşturma başlattı.

Adnan Menderes’in idam görüntülerine soruşturma

Bakan Ziya Selçuk skandalla ilgili yaptığı açıklamada görüntüleri onaylamadığını söylemişti.

Uzaktan eğitimin ilk gününde EBA TV üzerinden ortaokul öğrencilerine, Adnan Menderes’in idam sehpasına götürülmesi ve idamına ilişkin görüntülerinden oluşan animasyon izletildi.

Ziya Selçuk açıklama yapmıştı

Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ekibiyle büyük bir gayret göstererek çalıştıklarını, söz konusu etkinlik görüntülerini güvendiği için denetleme ihtiyacı duymadığı ekibin hazırladığını belirtti.

Selçuk, “Etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz” dedi.

Bakan Selçuk, yaptığı bu açıklamanın yanı sıra, animasyonun hazırlanmasında ve yayınlanmasında sorumluluğu olan görevliler hakkında soruşturma başlatılması talimatını verdi. Bunun üzerine söz konusu içeriklerin hazırlatılmasında sorumluluğu bulunanlarla ilgili soruşturma başlatıldı.

Ayrıca, uzaktan eğitim ders içeriklerinin kontrol sürecinde bundan sonra daha hassas inceleme yapılması yönünde tedbirler alındığı bildirildi. 

Eğitim-İş İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Adem Yıldırım da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yıldırım, "EBA TV'nin biçimsel olarak çağdaş eğitim ve iletişim bilimlerinin hakikatlerinden uzak, içerik olarak ise iktidarı memnun etme yayınından ibaret olduğunu ortaya koymuştur. Her bir karesi dini motiflerle süslenmiş, siyasi propaganda yapmaktan hiç utanmadan hazırlanmıştır. Derslerden geri kalmayacakları yayınlar umarak TV karşısına geçen gençleri, bir cami görüntüsü önünde 'Sordum sarı çiçeğe' diye ilahi söyleyen bir grup adam karşılamıştır. Bir eğitim kanalından çok 'çocuklar için Kur'an Kursu' yayınına dönüşmüştür. İlahiler ve cami videolarıyla doldurulan ders araları, eğitimden/pedagojiden uzaklığın göstergesi olmuştur" ifadelerini kullandı.

BİRLİKTE HAZIRLAYALIM'

Adnan Menderes'in idam edilme görüntüleri için ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamanın kabul edilir olmadığını söyleyen Yıldırım, "Ne eğitimin kalitesini ne de Bakanlığınızın ismini daha fazla düşürmeyin. Bir kez olsun sadece iktidar eksenindeki yandaş STK'lara değil, eğitim alanında faaliyet gösteren tüm demokratik kitle örgütlerine kulak verin. Bu yayınları, bu içerikleri, halihazırda zaten okuldan koptuğu için mağduriyet yaşayan çocuklarımızı eğitimden geri bırakmayacak şekilde, çağdaş eğitim ilkeleriyle hep birlikte hazırlayalım" diye konuştu. Gökçe ADAR

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER