Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 74,69 dolardan işlem görüyor. Dün (21 Mart) 75,42 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 75,32 dolar seviyesinde tamamladı. Ancak kapanışa göre yüzde 0,84 düşüşle 74,69 dolara geriledi. Aynı anda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 69,08 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte, ABD'deki talep endişeleri etkili oldu. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'deki petrol stokları, Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından önceki haftaya göre 3 milyon 262 bin varil arttığı tahmin edildi. Piyasa beklentisi ise stokların 1 milyon 448 bin varil azalacağı yönündeydi. Bu beklenenden yüksek artış, ülkede talebin zayıfladığı algısıyla fiyatlarda düşüşe neden oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin resmi stok verileri bugün açıklanacak. Bununla birlikte, ABD'de başlayan ve Avrupa'ya sıçrayan bankacılık krizi, merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizlikleri artırırken, bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları bekleniyor.

OSB’lerde kira ve arsalar el yakıyor OSB’lerde kira ve arsalar el yakıyor

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi öngörüsü ağırlık kazanıyor. Teknik açıdan, Brent petrolde 75,07 ile 75,66 dolar aralığının direnç, 74,48 ile 73,89 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.