Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı harcamalarına yeni sınırlama getirilmesi gündemde. Bu durum, perakende sektörünü ve tüketicileri olumsuz etkileyecek. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Ocak ayında hem satış hem de ciro anlamında düşüş yaşadıklarını açıkladı. BMD Başkanı Sinan Öncel, kredi kartıyla taksitli alışverişin hem tüketiciye hem de kayıt dışılıkla mücadeleye katkı sağladığını belirtti.

Kredi kartı taksitleri ile ilgili yalan haberlere dikkat! Kredi kartı taksitleri ile ilgili yalan haberlere dikkat!
Ocak Ayında Perakende Sektörü Nasıl Performans Gösterdi?

BMD, üyeleri arasında yaptığı Ocak ayı anketinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Ankete göre, Ocak ayı hem adet satışı hem de ciro anlamında Aralık ayına göre daha zayıf geçti. Ankete katılan üye markaların üçte ikisi, Aralık ayına göre Ocak’ta hem adet satışının hem de cirosunun gerilediğini bildirdi.

Yalovalı balıkçılar bu yıl da hamsi ile kazanç sağladı Yalovalı balıkçılar bu yıl da hamsi ile kazanç sağladı

BMD Başkanı Sinan Öncel, Ocak ayının genel olarak Aralık ayına göre daha zayıf geçmesinin normal olduğunu söyledi. Ancak Öncel, perakende sektörünün önemli yatırımlar yaptığını, ancak maliyetlerin çok fazla arttığını da vurguladı. Öncel, her markanın maliyet artışını fiyatlarına yansıtamadığını, firmaların yeterli ciroya ulaşamadığında krediyle çarkı çevirmek zorunda kaldığını ifade etti.

Kredi Kartı Harcamalarına Sınırlama Neden Tepki Çekiyor?

Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı harcamalarına yeni sınırlama getirilmesi, perakende sektörünü ve tüketicileri endişelendiriyor. BMD Başkanı Sinan Öncel, kredi kartıyla taksitli alışverişin, yüksek enflasyon ortamında tüketiciye nefes aldırdığını, ayrıca kayıt dışılıkla mücadelede de önemli bir enstrüman olduğunu söyledi.

Öncel, sabit ve dar gelirli vatandaşın, acil ihtiyaç duyduğu bir ürünü peşin almaya bütçesinin yetmediğinde, kredi kartından taksit seçeneğini kullandığını belirtti. Öncel, kredi kartına taksit imkânının, vatandaşa enflasyona karşı bir koruma kalkanı oluşturduğunu da ekledi.

Öncel, kredi kartı harcamalarına yeni sınırlamanın, perakendeciyi ve vatandaşı zorlayacağını ifade etti. Öncel, en azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ