Ali Engin: Narlıdere'ye hizmet etmekten gurur duyduk Ali Engin: Narlıdere'ye hizmet etmekten gurur duyduk

İzmir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, Çözüm Mahallede projesi kapsamında başlatılan il genelinde muhtarları bilgilendirme toplantılarına hız kesmeden devam ediyor. Hayvanların yaşam hakları, yasalar, kısırlaştırma gibi konularda muhtarları bilgilendiren ve farkındalık yaratan Kent Konseyi üyelerinin son durağı Menderes ilçesi oldu.

Menderes Nikah Salonu ve Kongre Merkezi’nde muhtarlarla buluşan İzmir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, mahallelerin ve ortak yasam alanlarının hem vatandaşlar hem de diğer canlılar için daha yaşanabilir, hijyenik ve huzurlu hale getirmenin yollarını ele aldı.

FARKINDALIK YARATIYORLAR

Toplantıda muhtarlara değerli bilgiler veren İzmir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Fatma Şimşek, Çözüm Mahallede projesinin amacını şöyle açıkladı: “Gönüllüler, muhtarlar ve belediye arasındaki iletişimi güçlendirmek, muhtarlarımızın kısırlaştırma, sahipli hayvanları kayıt altına alma konularında mahalle halkını bilinçlendirmesine destek olmasını sağlamak. Sokak hayvanlarını koruyan yasalar hakkında bilgiler vermek, belediyelerin konuyla ilgili çalışmalarını ve ortak platformlarını anlatmak, olası kriz durumlarında iletişim ve davranış yöntemleri bilgileri konularında yönlendirmek ve özelliklede tek çözümün kısırlaştırma olduğunu anlatmak.”

Proje ile ilgili bilgi veren Şimşek “Bu projeye Ocak ayında Kemalpaşa’da başladık. Şubat ayında şu ana dek Menderes’te ve Seferihisar’da toplantılar gerçekleştirdik. Toplantılar, belirlenen tarihlerde İzmir’deki tüm ilçelerde devam edilecek. Bilgilendirme toplantısı öncesinde gideceğimiz ilçelerde belediyelerin Veteriner İşleri Müdürlüklerini ve Geçici Bakım Evlerini de ziyaret ederek projemizi anlatıyor ve Veterinerliklerin çalışmaları konularında bilgiler alıyoruz. Böylece geçici bakım evlerinin genel durumlarını görmüş oluyoruz” dedi. Özge GÜNERKEN

Editör: Yavuz Özkaya