Mahalli İdareler Genel Seçimleri için geri sayım devam ederken, seçime katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerini belirlemek için önemli bir adım atılıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen takvime göre, bu belirleme yarın kura çekimi ile yapılacak.

Kura Çekimine Kimler Katılacak?

YSK Başkanlığında gerçekleştirilecek olan kura çekimine, seçime katılacak siyasi partilerin temsilcileri de katılacak. Toplamda 36 parti, seçime katılma yeterliliğine sahip olduğu için kura çekimine katılabilecek.

Oy Pusulasında Yer Alma Düzeni Nasıl Belirlenecek?

Kura sonucunda belirlenecek olan oy pusulasında, belediye başkanı seçimi için kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üstünde "Siyasi Partiler" ibaresi yer alacak. Eğer bağımsız adaylar da varsa, pusulada "Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar" şeklinde ifade edilecek. Partiler ve adayların sıralanma düzeni ise kura sonucuna göre belirlenecek ve soldan sağa doğru yapılacak.

Yenilik Partisi'nin Durumu

Öte yandan, seçime katılma yeterliliğine sahip olan 36 parti arasında yer alan Yenilik Partisi, daha önce YSK'ye Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılmayacağını bildirmişti. Ancak diğer partilerin kura çekimine katılması bekleniyor.

Japonya'da 2023'te yenidoğan sayısı en düşük seviyeye geriledi Japonya'da 2023'te yenidoğan sayısı en düşük seviyeye geriledi

Seçim sürecinin bu aşamasında kura çekiminin yapılması, seçim atmosferini daha da heyecanlandırıyor ve partilerin oy pusulasındaki yerlerini belirleme sürecinde adil bir yöntem olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi