CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Başkan adaylığını açıkladıktan sonra FOX TV’de İlker Karagöz’ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Özel, CHP’nin yüzde 25’lik bir cam tavanla karşı karşıya olduğunu, seçim öncesi ve sırasında önemli hatalar yaptıklarını, CHP’nin kendini var eden sol, sosyal demokrat kriterleri görmesi gerektiğini söyledi.

Özel: Yüzde 25’i çok iyi okumak lazım

CHP’nin başının üzerinde yüzde 25’lik görünmez bir cam tavan olduğunu belirten Özel, “Yüzde 25’i çok iyi okumak lazım. 4 kişiden 3’ünün oyunu almadığınız bir durumda bu partinin oturup düşünmesi lazım. 20 yıl geçti, ülkeyi yöneten iktidarın Türkiye’ye ne yaptığı ortada. Bir yıl önce Erdoğan yüzde 60’la kaybediyordu. Böylesi bir dönemde bu seçimi kaybetmememiz gerekiyordu. Ama biz önem atfettiğimiz seçimi kaybettik” değerlendirmesini yaptı.

AK Parti Muğla İl Başkanlığı'na taşlı saldırı! Şüpheli serbest bırakıldı! AK Parti Muğla İl Başkanlığı'na taşlı saldırı! Şüpheli serbest bırakıldı!

Özel: Bahane üretme hakkımız yok

Seçimin kaybedilmesinin pek çok sebebi olduğunu belirten Özel, “Artık bizim bahane üretme hakkımız yok. Elbette seçimin öncesinde kullanılmaz inanılmaz kamu gücü, yapılan dezenformasyon, sahte klipler, Anadolu Ajansı’ndan TRT’ye kadar Cumhurbaşkanı’nın yalanlarının yaygınlaştırılması, her şey aleyhimizeydi” ifadelerini kullandı.

Özel: CHP açısından en önemli hata kendi olmamaktı

Seçim öncesi ve sırasında önemli hatalar yaptıklarını belirten Özel, şunları kaydetti:

“CHP açısından en önemli hata kendi olmamaktı. Yani Türkiye’yi bir ittifak mecbur kılan bir rejimle karşı karşıyayız. CHP tek başına yüzde 50+1 alamıyor. Bunun geçmişten gelen bugüne dair hem yapısal hem de yönetimsel sorunları var. Bunları ayrıca tartışacağız. Hata şuradaydı; ben nerede durayım, bunun yanında durayım, bunun karşısında olayım gibi CHP’yi CHP yapan değerlerle değil de bir ittifak mecburiyetiyle CHP kendi kimliğini savunur bir halden başka bir yere savruldu.”

Özel: Ya emekten yanasındır ya değilsindir

Özgür Özel, şunları ifade etti: “Ya emekten yanasındır ya değilsindir. Ya işçiden yanasındır ya değilsindir. Ya küçük esnafı savunuyorsundur ya da savunmuyorsundur. O yüzden CHP’nin kendini var eden sol, sosyal demokrat kriterleri görmesi, kime dokunması gerektiğini bilmesi, kimin için siyaset ürettiğini bilmesi, cesur olması lazım.”

Özel: Ekrem Bey’le iletişimimiz her zaman vardı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili soruya Özel, “Ben bütün CHP’lilerin desteğini istiyorum. Ekrem Bey’le iletişimimiz her zaman vardı, bundan sonra da olacak. CHP değişsin ve güçlensin isteyen herkesin desteğini istiyorum. Öyle gizli kapaklı değil; açık, şeffaf, kol kola, omuz omuza yol yürümeye hazırım. Yeter ki CHP kimliğinde CHP’nin değerlerine bağlı, etik ve iyi niyetli, kişisel çıkarlardan uzak, partinin iyiliğini isteyen herkesle birlikteyim” cevabını verdi.

Özel, “Bu yürüyüşün adı parti içi iktidar mücadelesi falan değil. Onlar kolay… Bu yürüyüşün adı, önümüzdeki seçimlerde iktidar yürüyüşü” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ