Saffet Sancaklı MHP'den istifa etti Saffet Sancaklı MHP'den istifa etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün İstanbul’da Agos Gazetesi’nin eski binasında bulunan Hrant Dink Vakfı’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Vakfın yönetim kurulu üyeleri ile görüşen Özel, ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklama yaptı.

Özel, 19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden 17 yıl geçtiğini hatırlatarak, katil Ogün Samast’ın geçtiğimiz hafta tahliye edilmesine tepki gösterdi. Özel, “Burada bir güvercinin kanatlarını kırdılar. Geçen hafta da birileri, güvercinin katilini salıverdi. Güvercinin kanatlarını kıranlar zaten yargı önüne çıkarılmadılar. O emri verenler, özellikle çocuk yaşta bir katili seçenler, onun başını okşayanlar, bize şunu dediler: ‘Biz katilimize sahip çıkarız. Siz de kendinize dikkat edin’ dediler. Bu, başta Dink ailesi olmak üzere, Ermeni toplumuna yapılmış büyük bir hakarettir, büyük bir tehdittir. Onlar yaralandılar, kırıldılar ve bir kez daha yıkıldılar” diye konuştu.

Özel, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Hepimiz kahrolduk ve hepimize şunu hissettiriyorlar: ‘Bu ülkenin derin, karanlık güçleri; iş başındadır. Hiç vicdanları yoktur. Bundan sonra da acımaları yoktur. ‘”Ayağınızı denk alın’ diyorlar. Bu organize kötülüğe karşı, bu kötülerin koalisyonuna karşı bütün iyileri; iyilikle direnmeye, birbirlerine sahip çıkmaya, omuz vermeye, nerede bir adaletsizlik, nerede bir haksızlık, nerede bir ezilen varsa hep beraber dayanışmaya davet ediyoruz. Kötülüğü ancak iyiliğin haklılığı yenebilir. Biz, iyi insanların, Dink Ailesinin, Hrant Dink’in arkadaşlarının, Ermeni cemaatinin, Cumartesi Annelerinin, 8 Mart’larda İstiklal’e çıkarılmayan kadınların, 1 Mayıs’larda Taksim’e çıkarılmayan işçilerin; alın teri, emeği sömürülenlerin, ezilenlerin, işkenceden geçirilenlerin, öldürülen kadınların… Hepsinin birden yanında ve arkasında cesaretle durmak durumundayız.”
 

Gelin ki kötülük kaybolsun gitsin

Özel, konuşmasında cesaret vurgusu yaparak, halkı eylemlere katılmaya çağırdı. Özel, şunları söyledi:

“Cesur olacağız. Çağrıldığımızda koşup geleceğiz. Bundan sonra bu ülkede kötülük kazanmasın isteyen herkese çağrımdır. İyi insanlar, çağrıldığınızda koşun gelin; sokaklara gelin, meydanlara gelin, yürüyüşlere gelin, açıklamalara gelin… Gelin ki kötülük kaybolsun gitsin.
 

İyi insanlar birbirlerinin gözünün içine bakabilirler. Rakel Dink, 17 yıldır gözünüzün içine bakıyor. Ama kötüler, gözünüzün içine bakamazlar. Onlar kaçarlar, saklanırlar. İyi insanlar bundan sonra birlikte cesaret göstersinler, kötülüğü hep beraber yeneceğiz. Söz veriyorum.”

Kaynak: HABER MERKEZİ