Özel, değişimi ilk dile getiren kişinin Ekrem İmamoğlu olduğunu belirterek, "CHP’de değişim olmasaydı İzmir’i, İstanbul’u kaybederdik" ifadelerini kullandı. Özel'in açıklamalarında öne çıkan bazı önemli noktalar şunlar:

"ADIM ATMAK GEREKİYORDU"

Özel, partide inanılmaz bir duygusal travma yaşandığını ve bir an önce adım atılması gerektiğini belirtti. Bu durumu en erken dile getiren kişinin de Ekrem İmamoğlu olduğunu söyledi. Partide değişim olması gerektiği konusunda konuştuklarını ve insanlara "Ders aldık, değiştik, gençleştik ve lütfen umudunuzu kesmeyin" demeleri gerektiğini vurguladı. Dünyadaki popülist liderlerin insanların sandığa küsmelerinden yararlandığını belirten Özel, bu durumun Türkiye'de de yaşandığını ve insanların bir çıkış yolu aradığını söyledi.

Özel, sahadaki duyguyu doğru okuyan tek parti olduklarını belirtti. Gençlere hesap sormayan, sorumluluğu üstlenen ve fazla kadın adaylı tek parti olduklarını ifade etti. Seçmenlerin değişmeyen herkesi, AK Parti, MHP ve İYİ Parti dahil, cezalandırdığını söyledi. "Siyaset nedir?" sorusuna Özel, "Sokağın sesini duyma sanatı" yanıtını verdi. Sokaktan ve evden duyguyu almayanların standart siyasetçilik oynadığını belirtti. Koca bir ekip olarak değişimci olduklarını ve herkesin risk aldığını söyledi.

DEVA Partisi İzmir'deki elektrik faciasını meclis gündemine taşıdı DEVA Partisi İzmir'deki elektrik faciasını meclis gündemine taşıdı

"ŞİMŞEK İLE GÖRÜŞME FİKRİ ERDOĞAN'DAN ÇIKTI"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşme fikrinin Erdoğan'dan çıktığını ifade eden Özel, şunları söyledi: "Biz 10 bin TL ile geçinen emekli, asgari ücretli, çay ve buğday üreticileri ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan var. Sayın Erdoğan'a anlattım. Vergilerin yüzde 68'i dolaylı verdi. Fabrikatör ile işçisi aynı vergiyi ödüyor. Yüzde 21 ise gelir vergisi yani maaş alanlardan. Yalnızca geri kalan yüzde 11'i sanayicilerin, gemi sahiplerinin ödediği vergi. Tam tersi olması lazım. Vergi reformu için Erdoğan, Şimşek ile görüşmemizi istedi. Şimşek şu an rasyonel değil. Zenginlere rasyonel, fakirlere alabildiğine irrasyonel. Şimşek ile bayramdan sonra görüşeceğiz. Bizim IMF politikalarına destek verme durumumuz söz konusu olamaz. Kayıt dışı ekonomiyi ekonomiye katmak ve zenginden daha fazla vergi alınmasını istiyoruz"

"ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEMİZİN ARŞİVİ KASADA DURUYOR"

Namık Bey bu görüşme ile ilgili notları deşifre etti. Ben de partide arşivledim ve genel sekreterimiz Selin Hanım'a da verdik ve arşivledik. Notları hepimiz okuduk. Şu anda partinin resmi arşivinde ve genel başkanlık sekreterliğindeki kasada bulunuyor.

KILIÇDAROĞLU YORUMU

Kemal Bey, CHP'nin kurumsal kimliğine sahip çıkan önemli tweetler attı. Kendisi şu an önceki genel başkan konforuna sahip. Kendisinin de belirttiği gibi daha rahat düşünüp bir bakış açısı sunuyor. Bu bizim için zenginliktir, bulunmaz nimettir.

Editör: Utku Çelik