1995 yılında CHP ile birleşerek kendini fesheden Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 28 Haziran 2024 tarihinde yeniden kuruldu. Yargıtay'ın resmi sitesinde yer alan bu bilgi, CHP içinde hareketliliğe neden oldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partinin kurucularının kim olduğunu ve arkasında muhalif bir hareket olup olmadığını araştırmak için kurmaylarına talimat verdi.

CHP'de hareketlilik

SHP'nin yeniden açılması, CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) da gündeme geldi. Özel, Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi'den SHP'nin hukuki durumu ve yeniden kurulmasının yasal olup olmadığı konusunda detaylı bir araştırma yapılmasını istedi.

Muhaliflerin girişimi mi?

SHP'nin yeniden kurulmasının, CHP'de parti içi muhaliflerin bir girişimi olabileceği yorumlarına neden oldu. Eski SHP veya CHP üyelerinin de aralarında bulunduğu kurucuların kamuoyunda tanınan isimler olmaması, bu yorumları güçlendirdi.

Giresun'da sağanak; 2 katlı ev yan yattı Giresun'da sağanak; 2 katlı ev yan yattı

Kılıçdaroğlu yalanladı

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı gazeteciler aracılığıyla SHP'nin yeniden kurulması girişiminin arkasında olmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, "Yeni bir parti kurmayı hiç düşünmedim. Parti belli, CHP" diyerek iddiaları kesin bir dille yalanladı.

CHP içindeki soru işaretleri

CHP'de, SHP'nin yeniden kurulmasıyla ilgili soru işaretleri devam ediyor. Genel Başkan Özgür Özel'in talimatıyla yapılan hukuki araştırmaların sonuçları, partinin bu yeni gelişmeye karşı alacağı tutumu belirleyecek.

Kaynak: Haber Merkezi