Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, gelecek yılın başlarında çıkarılması planlanan kripto kanuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu kanunun olabildiğince özgürlükçü hazırlanması ülkeye büyük fayda sağlar. Türkiye'de çok sağlam yazılımcılar var. Blockchain alanında ülke olarak harikalar yaratabiliriz" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, kripto yasasıyla ilgili çağrısını şu şekilde sürdürdü:

"Örneğin, yurtiçi borsalar dışında her şeyin yasaklanması, Türkiye'den milyarlarca doların kaçmasına neden olur. Onun yerine blockchain mühendislerinin Türkiye'ye gelmesinin de önünü açacak bir düzenleme, milyarlarca ekstra doların ülkemize akmasını sağlar."

Demirtaş, hükümetin ve kanun yapıcıların bu sektörün ileri gelenleri ile beraber hazırlık yapması gerektiğini de vurguladı.

Blockchain Alanında Türkiye Öncü Olabilir

Demirtaş, Türkiye'nin blockchain alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Blockchain, geleceğin teknolojilerinden biri. Türkiye, bu alanda öncü olabilir. Bunun için gerekli altyapı ve insan kaynağı mevcut" dedi.

Türk doğal taş sektörünün Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu Türk doğal taş sektörünün Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu

Demirtaş, kripto yasasıyla ilgili değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı:

"Bu kanun, Türkiye'nin dijital dönüşümüne önemli bir katkı sağlayacaktır. Umarım hükümet, bu konuda doğru bir karar verecektir."

Kaynak: HABER MERKEZİ