MERT YASİN ALPDÜNDAR-İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı, İZTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz’ın idaresinde gerçekleştirilen meclise İZTO meclis üyeleri katıldı. Meclisin açılış konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçmesini sağlayacak 1/25.000’lik imar planları onayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden geldiğini açıkladı. Kınık OSB, dünyada tıbbi ve aromatik bilgiler, tohum, fide alanında ilk OSB olma özelliğine sahip. 

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener konuşmasına Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın annesi Sabiha Yorgancılar’ın vefatından dolayı taziyeleri ileterek başladı.

Bu ay ekonominin gündem odağının açıklanan 2024-2026 Orta Vadeli Programı oluşturduğunu dile getiren Özgener, “Temel kavramların yanı sıra enflasyonla mücadele, yeşil-dijital dönüşüm, girişimcilik eko sisteminin güçlendirilmesi gibi konuların da ilk sıralarda yer bulması iş dünyamıza umut ve moral aşıladı. Özellikle, yeşil ve dijital dönüşüm ile Sera OSB’lere yönelik yatırımların OVP kapsamına alınması, mevcut çalışmalarımızın hızlandırılması konusunda bizleri teşvik etti. OVP’nin açıklanmasının hemen ardından ay içerisinde Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Ticaret Bakanımız ile yaptığımız toplantılarda da OVP ve önümüzdeki dönemin ekonomi politikaları hakkında detaylı bilgi edinme imkanı bulduk. OVP’nin reel sektörümüze yol göstereceğine inanıyoruz. Büyümenin kompozisyonunun ihracat odaklı olarak tasarlanmasından da memnuniyet duyuyoruz. Diğer yandan, enflasyonun OVP’de hedeflenen büyüme oranlarıyla nasıl düşeceğine dair detayların ve hedeflenen yüksek ihracat rakamlarının sağlanmasına ilişkin planlamaların da net olarak paylaşılması gerektiği konusundaki talebimizi dile getirdik” ifadelerini kullandı. 

‘KONUTTA İZLENECEK POLİTİKALAR DİKKATLİ TAKİP EDİLMELİ’

Konut piyasasında izlenecek politikaların dikkatli izlenmesi gerektiğini söyleyen Mahmut Özgener, “Konut piyasasında ilk konut sahipliğinin desteklenmesi de belirtilen önemli noktalar arasında yer alıyor. Fakat ikinci ve daha fazla konut sahipliği hususunda, kredi kullandırılmasının özendirilmeyeceğini anlıyoruz. Bu bağlamda, İzmir’de konut piyasasındaki fiyat artışları son yıllarda çok yüksek olduğu için, izlenecek politikaları dikkatli takip etmemiz gerektiğinin altını çizmek istiyorum” diye konuştu. 

‘FİNANSMANA ERİŞİM GÜNDEMİMİZDE OLMAYA DEVAM EDECEK’

“Finansmana erişim, yeni dönemde de gündemimizde olmaya devam edecek” diyerek sözlerine devam eden Özgener, “Seçici kredi politikalarına uygun olarak yatırım, üretim ve ihracatın desteklenmeye devam edileceği görülüyor. Bu kapsamda, uluslararası finansmana erişim imkânlarının arttırılması ve Merkez Bankası regülasyonları ile iş dünyasına daha fazla kredi verilmesi de hükümetimizin öncelikleri arasında yer alıyor” diye söyledi.    

‘FAİZ GETİRİLERİ DÖVİZ KURLARI BEKLENTİSİNİN ALTINDA’

Bankaların, Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) Türk lirasına çevrilmesine daha yüksek faiz verdiğinin ama faiz getirisinin yıl sonu döviz kurları beklentisinin altında kaldığını söyleyen Özgener, “Ancak yüzde 40 ila yüzde 50 arası faiz getirisinin bile yıl sonu döviz kurları beklentisinin altında kalmasından dolayı yatırımcıların beklentilerini tam olarak karşılamadığını gözlemliyoruz. Son olarak; Kur Korumalı Mevduat’tan çıkışı hızlandırmak amacıyla 25 Eylül itibariyle asgari faiz zorunluluğu kaldırılmış durumda. KKM’den şu an itibariyle bir parça çıkış olsa da Döviz Tevdiat Hesaplarındaki artış, esas hedef olan TL mevduatın artırılmasında istenilen durumu yaratmıyor. Mevcut seviyede, TL mevduat faiz oranları yeterli seviyeye ulaşmıyor. Bu durum, politika faizlerinin enflasyon beklentisiyle uyumlu hale gelmesi gerektiğini bize gösteriyor” diye konuştu. 

‘35 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PAKETİ KULLANDIRILMAYA BAŞLANACAK’

Dünya Bankası ile yürütülen 35 milyar dolarlık yatırım paketinin, KOSGEB ve başka kanallarla kullandırılmaya başlanacağı yönündeki açıklamayı da olumlu karşıladıklarının altını çizen Özgener, “Verilen krediler kadar yatırım teşvik sisteminin güncellemesinin de önem taşıdığını seçimlerden önce vurgulamıştık. Bu konuda, Stratejik Bütçe Başkanlığı içerisinde Devlet Yardımları Genel Müdürlüğü olarak yeni bir birim kurulduğunu ve daha da önemlisi bu birimin teşviklerin etki değerlemesini yaptığını öğrenmekten memnuniyet duyduk.  Önümüzdeki dönemde, teşvik sisteminde sürekli güncelleme yapılarak, yeşil ve dijital dönüşüm yatırımlarına öncelik verileceğini anlıyoruz.  Bu alanlara yönelik düzenlemelerle; yatırım yapanların en az 5. Bölge desteklerinden faydalanabilmesinin önü açılacak.  Yeşil ve dijital yatırımlar, İzmir’imizin de öncelikli gündeminde yer aldığından, bu düzenlemeleri oldukça önemsiyoruz.  Teşvik sistemi ve öncelikli yatırım politikalarının, İzmir için doğurabileceği sonuçlar açısından yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye vurguladı. 
OVP’deki enflasyon tahminlerine de değinen Özgener, “OVP’de açıklandığı üzere 2024 yılı enflasyon tahmini beklentisi yüzde 33. Ancak önümüzdeki dönemde bu beklentinin gerçekleşebilmesinin enerji fiyatlarındaki seyre, asgari ücret artışına ve hizmet fiyatlarındaki katılığa bağlı olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

İLKLERİN OSB’SİNDE İMAR ONAYI GELDİ

Dünyada tıbbi ve aromatik bilgiler, tohum, fide alanında ilk OSB olma özelliğine sahip Kınık OSB’nin imar planlarının onayının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden geldiğini açıklayan Mahmut Özgener, “Ülkemizin ve bölgemizin zengin bitki florasını daha katma değerli hale getirmek amacıyla kurduğumuz Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçmesini sağlayacak 1/25.000’lik imar planları onayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Bugün yapılan Kınık OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı’nın ardından dünyada tıbbi ve aromatik bilgiler, tohum, fide alanında ilk OSB olma özelliğine sahip Kınık OSB’nin yapım ihalesi için imzaların atıldığı haberini de paylaşmak istiyorum. Sağlıktan kozmetiğe, gıda sanayinden kimyaya kadar birçok endüstriye hammadde sağlamasını öngördüğümüz projemizin markalaşma, yerelleşme, yüksek katma değerli üretim ve ihracat hedeflerimizde önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Bu projemizden yola çıkarak İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri ortaklığında tasarladığımız Tıbbi ve Aromatik Bitkiler URGE’miz de geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı.  Kurumlarımızla iş birliği halinde vakit kaybetmeden çalışmalara başladık. Projemiz sayesinde kümelenme anlayışını pekiştirerek, üretilen değerli ürünlerin yurtdışı pazarlarla buluşmasını sağlamayı amaçlıyoruz” diye belirtti.

‘RUHLARI ŞAD OLSUN’

Özgener, “Cumhuriyetimizin ilanının 100. yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Parçalanmış ve güçsüz düşmüş bir devletten, tam bağımsız bir ulusa dönüşmenin en önemli adımlarından biri olan “Cumhuriyetimizi” bizlere armağan eden, başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı. 

Rekabet Kurulu 5 şirket için devralma işlemlerini onayladı Rekabet Kurulu 5 şirket için devralma işlemlerini onayladı

İZMİR BASINI BELGESELİ GELİYOR

Cumhuriyetin yüzüncü yılına özel gerçekleştirecekleri projeler hakkında da bilgi veren Özgener, “Bunlardan ilki, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile beraberhazırladığımız 40 dakikalık “İzmir Basını Belgeseli”. Belgesel çalışmamızda, 1800’lü yıllardan başlayarak kentimizin basın tarihini çok kıymetli gazetecilerden dinleme fırsatı bulacağız.  Bir diğer kıymetli çalışmamız, kentimizin kültürel gelişimine katkı sağlayacağına inandığımız “Yüzyılın Sevdası: İzmir” isimli kitap projemiz. Yazar Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe tarafından Odamız için kaleme alınan bu eser; Cumhuriyetimizin 100 yıllık sürecinde İzmir’in üstlendiği rolü detaylı bir şekilde okuyucuya aktarıyor. Heyecanlıyız, çünkü birçoğumuzun şahitlik ettiği İzmir’in yakın dönem tarihini de bu yayınla, geleceğe iz olarak bırakacağız” dedi.
 
 

Kaynak: MERT YASİN ALPDÜNDAR