2026 Dünya Kupası Afrika Elemeleri, dün oynanan maçlarla başlarken bugün yapılması gereken Fas-Eritre müsabakası iptal edildi. Konuk ekip Eritre, elemeler başlamadan önce turnuvadan çekildiklerini bildirdi. Böylece Eritre'nin oynaması gereken maçların yapılmayacağı kaydedildi.

Daha önce 2023 Afrika Uluslar Kupası Elemeleri'nden de çekilen Eritre Milli Takımı, böylelikle peş peşe ikinci büyük turnuvaya katılmamış olacak.

Altınordu, Güneydoğu Anadolu'da Yıldız Avında Altınordu, Güneydoğu Anadolu'da Yıldız Avında

Elemelerde E Grubu'nda Fas, Zambiya, Kongo, Tanzanya ve Nijer ile aynı grupta bulunan Eritre'nin maçları oynamamasının nedeni olarak ise futbolcuların deplasman müsabakaları için gidilecek ülkelere siyasi sığınma talebi ile iltica etmelerini engellemek gösteriliyor. Eritre Futbol Federasyonu'ndan konu hakkında resmi bir açıklama yapılmasa da Kızıldeniz kıyısında bulunan ülkede ömür boyu askerlik hizmeti bulunması ve bunun da vatandaşları endişeye sevk etmesi nedeniyle ülkeden kaçışların olabileceği öngörülüyor.

Daha önceki elemelere ilk turda katılan ve bu aşamada saf dışı kalan Eritre, statünün değişmesi ile play off turuna kalmasa dahi en az beş deplasmana çıkacağı ve bu da kaçış riskini artıracağı için bu kararın alınmış olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: TUNCA CİVA