İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Otogarı'nın tahliye edilerek yeniden düzenlenmesi için change.org üzerinde bir kampanya başlattı. Soyer, otogarın işletme hakkına sahip olan firmanın, 25 yıl önce aldığı ihale süresinin Aralık 2023'te sona ermesine rağmen otogarı tahliye etmemesini eleştirdi. Başkan Soyer, "Yıllarca İzmir'e yakışmayan koşullarda otogar işletmesini sürdüren firma, 25 yıl önce aldığı ihale süresi Aralık 2023’te dolmasına rağmen otogarı tahliye etmemiştir" şeklinde ifade etti.

KAYMAKAMLIĞA BAŞVURU

Başkan Tunç Soyer, İzmir Bornova Kaymakamlığı'na başvuruda bulunarak otogarın tahliye edilerek yeniden düzenlenmek üzere Belediyeye devredilmesini talep etti. Soyer, bu süreçte halkın desteğini alabilmek adına bir imza kampanyası başlattı.

'MÜCADELEMİZDE KRİTİK BİR EŞİKTEYİZ'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, change.org üzerinde destek imzaları almaya başladığı kampanyada şu açıklamayı yaptı: "Değerli İzmirliler, İzmir Otogarı'nı İzmirlilere geri kazandırma mücadelemizde kritik bir dönemeçteyiz. Yıllarca İzmir'e yakışmayan koşullarda otogar işletmesini elinde bulunduran firma, 25 yıl önce aldığı ihale süresinin Aralık 2023’te dolmasına rağmen otogarı tahliye etmemiştir. Mahkemenin tahliyeyi durdurma kararı, maalesef firmanın haksız çabasına yasal destek oluşturmuştur. Belediyemiz, İzmir Otogarı'nı hak ettiği noktaya taşımak için tüm yasal girişimleri yapmış ve kararlılıkla mücadeleyi sürdürmektedir. Otogarımızı İzmir halkına iade etmek için tek çaremiz, işletmeci firmayı sizlerin de desteğiyle tahliye etmek ve İzmirlilerin haklı talebinin gereğini yerine getirmektir. Bu noktada siz, değerli İzmirlilerin desteği büyük önem taşıyor. Otogar işletmesini geri alacak ve çehresiyle İzmir’e yakışan, modern bir Ana Transfer Merkezi haline getireceğiz. Bornova Kaymakamlığı’na yaptığımız tahliye başvurusuna bu kampanyayı imzalayarak destek olmanızı rica ediyorum. Yanımızda olmanız, İzmir’e daha iyi bir gelecek inşa etmemize yardımcı olacaktır. Hepinize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.”

İMZA ATANLARDAN YORUMLAR

Kampanyayı destekleyen vatandaşlar change.org'un sitesine yorumlar yaptı. İşte o yorumlardan bazıları;

Ozan Yılmaz:
 "Mevcut Otogar işletmesi yeterli kalitede hizmet üretmediğinden ve İzmire yakışmadığından Büyükşehir belediyesi tarafından işletilmesi gerektiğini düşünüyorum"

Dilara Çıkış:
"İzmir otogar rezil bir halde şuan. Şimdiki şirketin elinden yönetimi alınsın."

Muammer Zenginer:
"İmzalıyorum, çünkü, otogar pislik içerisinde, izbe bir görüntüsü var, işletmesi çok kötü."

Mustafa Polat:
"İşletici firma sözleşme gereği edimini yerine getirerek İzmir Otogarını tahliye etmelidir."

Karşıyaka'da neler oluyor? İstifaların sebebini Ergüllü açıkladı Karşıyaka'da neler oluyor? İstifaların sebebini Ergüllü açıkladı

Nevin Sümer:
"Modern bir otogar istiyorum."

Mustafa Karakaya:
"İzmir'in modern bir otogara ihtiyacı var."

Burcu Sultan Kındır:
"Otogar gerçekten İzmir'e yakışmayan bir durumda. Tuvaletlerinden kafelerine, sirkülasyonu ve yapının durumu her şeyiyle problemli ve kalite çok düşük." 

Ertuğrul Sarıtepe:
"Otogar artık çok eskidi yıprandı yeniden yapılandırıp sistemleri güncellenmeli modern günümüze yakışır bir restorasyon gerekli."
 

Kaynak: HABER MERKEZİ