Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ramazan Bayramı tatili süresince artması beklenen yolcu talebini karşılamak için şehirlerarası otobüs firmalarına ek sefer düzenlemelerine izin verdi. Bu sayede, mevcut tarifeli seferlerin kapasitesinin yetersiz kalacağı öngörülen bayram tatilinde, yurttaşların seyahat taleplerinin daha kolay karşılanması hedefleniyor.

Ek Sefer İzinleri Ne Zaman Başlayacak?

Ek sefer izinleri 2 Mart'ta başlayacak ve 16 Nisan'da sona erecek. B1 ve D1 yetki belgesi sahibi firmalar, bu süre boyunca zaman tarifesine bağlı olmadan, B2 ve D2 yetki belgeli 25 ve üstü koltuk kapasitesine sahip araçları kullanabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'tan ayrıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'tan ayrıldı

Ek Seferlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek sefer düzenleyen firmaların tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkmaması, ücret tarifelerine uyması, taşımalardaki sorumluluğu üstlenmesi ve taşıma faaliyetlerine ilişkin Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne (ETDS) bildirimde bulunması gerekiyor.

B2 ve D2 Yetki Belgeleri Ne Anlama Geliyor?

B2 yetki belgesi "uluslararası tarifesiz", D2 belgesi de "yurt içi tarifesiz" otobüs seferlerine çıkacaklar firmalara veriliyor. Bu sayede firmalar, bayram tatili süresince artan yolcu talebine daha esnek bir şekilde cevap verebilecek.

Editör: Kazim Bozkurt