Gezi davası sanıklarından Osman Kavala, yaklaşık 7 yıldır cezaevinde tutuklu kalmaya devam ediyor. Kanun yararına yeniden yargılama talebi reddedilen Kavala, avukatları aracılığıyla bir basın açıklaması yaptı.

"Delilsiz Yargılandık, Ağır Cezalara Çarptırıldık"

Açıklamasında demokrasiye bağlı insanların hiçbir delil olmadan yargılandığını ve ağır cezalara çarptırıldığını belirten Kavala, "Gezi davasında hukuk ve demokrasi değerlerine bağlı insanlar suç işlediklerine dair delil olmadan yargılandılar, ağır cezalara çarptırıldılar. Benim de yakında cezaevinde yedinci yılım tamamlanmış olacak" dedi.

"Keyfi Cezalandırma Devam Edecek"

Yerel mahkemelere ve Adalet Bakanlığı'na yapılan davanın yeniden görülmesi taleplerinin reddedilmesinin keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini gösterdiğini ifade eden Kavala, "Yine de, Anayasa Mahkemesi'nin önümüzdeki günlerde başvurularımızı değerlendirerek AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini ümit ediyorum" diye konuştu.

"Umut Var"

Kaçak elektrik kazasında kim suçlu? Olayın ayrıntıları! Kaçak elektrik kazasında kim suçlu? Olayın ayrıntıları!

Kavala, ülkemizde temel hukuk ilkelerinin egemen olacağı günlerin uzak olmadığına inandığını belirterek, "Yurttaşların özgür ve güvenli biçimde yaşama hakkının korunması devletin temel yükümlülüğüdür. Her yurttaşın hayatı eşit derecede değerlidir" dedi.

Editör: Kazim Bozkurt