Ulusal Hava Durumu Servisi'ne (NWS) göre ABD'nin özellikle güneybatısından gelen sıcak hava dalgası nedeniyle New Mexico eyaletinde başlayan orman yangınları devam ediyor. New Mexico'nun Ruidoso köyü ve civarında devam eden, binlerce kişinin tahliyesine ve bir kişinin ölümüne sebep olan yangının söndürülmesi için hafta sonuna doğru yağması muhtemel yağmur umutla bekleniyor.

NWS'den yapılan bilgilendirmede perşembe ve cuma günleri Ruidoso bölgesinde yağması beklenen yağmurun yangının söndürülmesine yardımcı olabileceği belirtildi. Fırtına Tahmin Merkezi'nden yapılan açıklamada da New Mexico'nun büyük bölümünde yüksek yangın riskine dair uyarıda bulunularak aşırı kuru havanın ve yüksek sıcaklıkların yangınların hızla çoğalmasına neden olduğu belirtildi.

Orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen New Mexico, ABD'nin "olağanüstü kuraklık" yaşadığı düşünülen tek bölgesi.

Kanada sınırında sıcaklık 39.5 derece

Öte yandan ABD'nin kuzeydoğusunda Kanada sınırına 17 kilometre mesafedeki Maine eyaletinin Caribou kentinde termometreler, tarihte ilk defa 39.5 dereceyi gösterdi. NWS, 85 yıldır ölçümlerin yapıldığı Caribou'da sıcaklığın en fazla 38 dereceye çıktığı bilgisini verdi.

28 bölgede orman yangınlarına karşı mücadele ediliyor

Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi'nin (NIFC) güncellemesine göre ABD genelinde toplam 28 orman yangını devam ediyor. Bunlardan 17'sinin kontrol altına alınamadığı, 11'inin ise kısmen kontrollü devam ettiği belirtildi.

NIFC'nin internet sitesinde 2024 yılında bugüne kadar ülke çapında 19 binden fazla orman yangını çıktığı ve 861 bin dönüm alanın yandığı bilgisi paylaşıldı. Bu yangınların 10'unun Kaliforniya eyaletinde çıktığı ve eyaletin hem kuzeyinde hem güneyinde etkili olduğu kaydedildi. Ayrıca kurumun verilerine göre bu yılın ilk atı ayında çıkan yangın sayısı, geçen yılın tamamında görülen yangın sayısına (21 bin 799) yaklaştı.

Bu yıl doğal afetlerde 84 kişi öldü

Aşırı sıcaklar nedeniyle dört kişi öldü Aşırı sıcaklar nedeniyle dört kişi öldü

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'ne (NOAA) göre mayıs ayında doğal afetler ve şiddetli hava koşulları, ABD'de 1 milyar doların üzerinde hasara neden oldu. NOAA'nın açıklamasında bu maliyetin yılın başından bu yana yaşanan kasırga, kar fırtınaları gibi şiddetli hava koşulları dahil 25 milyar doları aştığı belirtildi. Ayrıca bu ylı doğal afetlerde hayatını kaybedenlerin sayısının da 84'e ulaştığı kaydedildi.

Kaynak: AA