Science Advance isimli bilim dergisinde yayımlanan çalışmada ABD'li bilim insanları orman yangını riskinin yüksek olduğu Kaliforniya'da yangın dumanı içerisindeki ince partikül maddelerin (PM2.5) insan sağlığı üzerindeki etkisini inceledi. Bilim insanları, araştırmalarında Kaliforniya'da 2008-2018'de orman yangınlarından çıkan dumanın içerisindeki partikül maddelerden oluşan kirlilik nedeniyle 52 ila 55 bin arasında insanın erken yaşta yaşamını yitirdiği sonucuna ulaştı.

Yellen: Makul bir yerdeyiz Yellen: Makul bir yerdeyiz

Eyalete bağlı Los Angeles kentinde aynı dönemde 9000'den fazla kişinin orman yangını dumanına bağlı olarak hayatını kaybettiğine işaret edilen araştırmada Los Angeles'in ölüm oranının en yüksek kent olduğu belirtildi.

Kaliforniya Üniversitesi'nden (UCLA) bilim insanları, orman yangını dumanının solunum ve kalp gibi birçok sağlık sorununa neden olduğunu vurguladı. Araştırmada 39 milyon nüfusu bulunan Kaliforniya gibi iklim değişikliğine bağlı olarak orman yangını riskinin yüksek olduğu yerlerde yangın etkilerini azaltmak için uzun vadeli adımların atılması gerektiği kaydedildi.

Kaynak: AA