Eskişehir’in kültür ve sanat hayatını zenginleştiren, birbirinden değerli etkinlikleri sanatseverlerle buluşturan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çok özel bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor.

İç mimar ve origami sanatçısı Gökçen Atamgüç eserlerinden oluşan “Origami Sergisi”  Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda düzenlenen görkemli bir açılışla sanatseverlerle buluştu. Düzenlenen açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, akademisyenler, öğrenciler, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı. Açılışta konuşan Başkan Büyükerşen, birbirinden güzel eserleri ortaya çıkaran Atamgüç’ü verdiği emek ve muhteşem sergi için kutladı.

Büyükerşen, “Kökeni Japoncadan gelen kağıt katlama sanatı origami, burada çok güzel eserler olarak karşımıza çıktı. Kolay değil gerçekten çok emek isteyen bir çalışma. Gökçen Hanıma bu güzel eserleri ortaya çıkardığı için bir kez daha teşekkür ediyorum. Herkes bu güzel sergiyi görmeli.” diye konuştu.

Gökçen Atamgüç de yaptığı konuşmada, “Bu sergide sunulan eserlerim, ‘Kağıt Kıvrımlarının Ötesinde’ adını verdiğim bir araştırmanın ürünüdür. Her bir kağıt parçası, katlandığında bir bütün oluşturarak kendi içinde bir form ve sanat eseri haline gelir. Eserlerimde renkli origami figürleri göreceksiniz. Bu figürler arasındaki boşlukları zihinsel olarak doldurduğunuzda, bütün bir eser ortaya çıkacaktır. Bu, ‘Tipoglisemi’ olarak adlandırılan bir olguya benzer, yani eksik veya belirsiz bilgileri zihnimizin otomatik olarak tamamlama yeteneğimize işaret eder. Sergimde özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün gözleri portresine özel bir yer verdim. Atatürk, Türk ve dünya tarihi için büyük öneme sahip bir liderdir. O'nun hayatını ve kişiliğini anlamak, yaptığı büyük işleri takdir etmek için farklı bir bakış açısıyla bu çalışmayı oluşturdum. Onun iç dünyasını renkli bir şekilde ifade etmek istedim. Kağıdın katlanabilirliği ve değiştirilebilirliği konusundaki sınırsız potansiyeli daha fazla keşfetmeye devam ediyorum. Umarım, eserlerimi izlerken zihninizdeki kavramların şiirsel bir şekilde canlandırılmasına katkıda bulunabilirim. Bu sergiyle kağıtların ellerinizde yeniden hayat bulmasını umuyorum. Başta Başkanımız Yılmaz Büyükerşen olmak üzere hepinize çok teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra Başkan Büyükerşen, Gökçen Atamgüç ve davetliler eserleri dikkatle incelediler.

“Origami Sergisi” 5 Kasım tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda gezilebilecek.

Kaynak: BÜLTEN