Terör propagandası yapanlar tutuklandı Terör propagandası yapanlar tutuklandı

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar İlker Karakaş, Ali Gündüz ve tutuksuz sanıklar Semih Soyalp, Gözde Gündüz ve Jale Erberk yer aldı. Mahkeme, karar aşamasında sanıklara son sözlerini sorduğunda, sanıklar kendilerini savunurken adil bir karar beklentisi içinde olduklarını dile getirdi.

Karakaş'a verilen "kasten öldürme" suçundan 25 yıl hapis cezası, mahkeme tarafından hukuka uygun bulundu. Ancak Gündüz'ün suçsuzluğuna hükmedilerek verilen ceza kaldırıldı. Gündüz, haksız tahrik altında "kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Soyalp'in ise maktul Şener'e yönelik "kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçunu işlediğine hükmeden mahkeme, sanığı 10 yıl hapis cezasına çarptırdı ve tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme, tutuksuz sanıklar Gözde Gündüz ve Jale Erbek'in yerel mahkemece verilen beraat kararlarını hukuka uygun buldu.

Olayın Detayları

İddianamede yer alan bilgilere göre, 2 Ekim 2022'de yaşanan olayda, eğlence mekanında müzik programı sona erdikten sonra Onur Şener yeniden sahneye çıkarak şarkı söylemeye devam etmiş, tartışma sonucu çıkan kavgada ise Şener, kırık cam bardakla boynundan yaralanarak hayatını kaybetmişti.

Dava Geçmişi

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Temmuz ayında yapılan yargılama sonucunda İlker Karakaş ve Ali Gündüz "kasten öldürme" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Semih Soyalp, Jale Erberk ve Gözde Gündüz ise suçsuz bulunmuştu.

Kaynak: DHA