Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye'nin tanınmış insan hakları aktivistlerinden biri olarak bilinir. Siyasi ve sosyal alandaki önemli figürlerden biri olan Gergerlioğlu'nun hayatı ve kariyeri merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, Ömer Faruk Gergerlioğlu kimdir? İşte detaylar...

BAYETAV okulları açılıyor BAYETAV okulları açılıyor

Ömer Faruk Gergerlioğlu Kimdir?

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2 Kasım 1965 tarihinde Şanlıurfa kökenli bir ailede dünyaya geldi. Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinde doğan Gergerlioğlu, ilk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamladı. Eğitim hayatına Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde devam ederek 1990 yılında mezun oldu.

Kariyeri ve Aktivizmi

Tıp eğitiminden sonra çeşitli sağlık kuruluşlarında çalışan Gergerlioğlu, daha sonra Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlık eğitimi aldı. Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra İzmit Seka Devlet Hastanesi'nde uzman doktor olarak görev yaptı.

Sivil toplum kuruluşlarında da aktif olan Gergerlioğlu, Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği'nde (MAZLUMDER) çalıştı ve 2003 yılında Kocaeli şube başkanı oldu. Ayrıca, insan hakları ve siyaset konularında çeşitli yerel ve ulusal medya kuruluşlarında makaleler yayımladı.

Siyasi Kariyeri

Siyasi yaşama da atılan Gergerlioğlu, 2011 Türkiye genel seçimlerinde AKP'den Kocaeli milletvekili aday adayı oldu. Ancak aday olamadı ve görevine geri döndü. Daha sonra Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) milletvekili seçilerek TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda görev aldı.

Ancak, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hukuki sorunlar yaşadı. Örgüt propagandası yapmakla suçlanarak hapis cezası aldı ve milletvekilliği düşürüldü. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla seçilme ve siyaset yapma hakkının ihlal edildiği tespit edilerek Gergerlioğlu yeniden milletvekili oldu.

Son olarak, 2023 genel seçimlerinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi listesinden tekrar Kocaeli milletvekili seçilerek TBMM'ye giren Gergerlioğlu, Türk doktor, insan hakları aktivisti, yazar, gazeteci ve siyasetçi olarak tanımlanmaktadır.

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Mesleği

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türk doktor, insan hakları aktivisti, yazar, gazeteci ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 27. dönem HDP ve 28. dönem DEM Parti Kocaeli milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ