Televizyonda Ramazan Sahur ve İftar Programları Listesi Televizyonda Ramazan Sahur ve İftar Programları Listesi

Hayri Kozakçıoğlu, 1955 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yüksek öğrenimini tamamladı ve 1959 yılında İçişleri Bakanlığı'nda kaymakam adayı olarak görev yapmaya başladı. Daha sonra Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) gibi ilçelerde kaymakamlık yaptı ve 1970 yılında mülkiye müfettişliğine terfi etti ve daha sonra başmüfettiş oldu.

Hayri Kozakçıoğlu, güvenlik hizmetleriyle ilgili olarak yurt dışında araştırma yapmasının ardından 1978 yılında Erzurum Valiliği'ne atandı. 1,5 yıl süre ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini yapmasının ardından, 12 Eylül 1980'den sonra Adana Valiliği'ne atandı. 3 yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra, 12 Ocak 1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine başladı. Bu görev süresince, 19 Temmuz 1987 tarihinde Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne atandı ve 19 Ağustos 1991 tarihinde İstanbul Valiliğine atandı.

Hayri Kozakçıoğlu'nun hesabına para aktardığı iddiası

1 Eylül 1993 tarihinde Sabah Gazetesi'nde yer alan bir haberde, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin hesaplarından Birleşmiş Milletler mülteci fonu için ayrılmış olan 2 milyar liralık (yaklaşık 250.000 dolar) tutarı kendi adına açılan hesaplara aktarıldığı iddia edilmiştir.

Hayri Kozakçıoğlu, bu iddialara karşılık, 2 milyar liralık tutarın Mustafa Kalemli dönemindeki İçişleri Bakanı tarafından onaylandığını ve 12 Ağustos 1991'de kendi hesabına transfer edildiğini ve 18 Ocak 1993'te bölge valiliğinin talebi üzerine geri gönderildiğini savundu. Ancak Kalemli, bu konuda bilgi sahibi olmadığını açıkladı. Dönem başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu'nu istifa etme çağrısında bulunurken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Para teröre karşı mücadele için verilmiş örtülü ödenektir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer" dedi.

Hayri Kozakçıoğlu intihar mı etti? Öldürüldü mü?

Hayri Kozakçıoğlu, 1 Kasım 1995 tarihinde İstanbul Valiliği görevini Rıdvan Yenişen'e devretmiştir. Ayrıca 20 ve 21. dönemde İstanbul milletvekili olarak TBMM'de görev yapmıştır. Kozakçıoğlu evli ve 3 çocuk babasıdır. 23 Mayıs 2013 tarihinde Sarıyer'deki evinde ölü bulunmuştur. Göğsüne yakın mesafeden tek el atış yapıldığı tespit edilen Kozakçıoğlu'nun ölümü intihar olarak kabul edilmiştir.