Ogün Samast, 19 Ocak 2007 tarihinde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldüren kişi olarak tanınan bir suikastçıdır. Samast, cinayeti işlediğinde henüz 17 yaşındaydı ve çocuk mahkemesinde yargılandı. 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Samast, 15 Kasım 2023 tarihinde şartlı salıverilme kapsamında tahliye edildi. Samast, aslen Trabzonlu olup, İstanbul’da doğmuştur. Tahliye olduktan sonra nerede yaşadığı bilinmemektedir.

Ogün Samast kimdir?

Ogün Samast, 28 Haziran 1990 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Ailesi Trabzon’un Düzköy ilçesindendir. Ebeveynleri birbirinden ayrı yaşıyordu. Ortaokul mezunu olan ve lise birinci sınıftan okulu bırakan Samast’ın girdiği işlerden uzun zaman geçmeden ayrıldığı belirtildi. Samast, ailesi tarafından “sakin ve uysal” biri olarak tanımlanırken, arkadaşları arasında “agresif ve kavgacı” olarak tanınıyordu. Ayrıca, polis raporunda Samast’ın internet üzerinde çok vakit geçirdiği ibaresi yer alıyordu.

Ogün Samast kaç yaşında?

Ogün Samast, 28 Haziran 1990 tarihinde doğmuştur. Ogün Samast 33 yaşındadır.

Ogün Samast nereli?

Ogün Samast, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi.

Ogün Samast’ın Hrant Dink cinayeti

Ogün Samast, 19 Ocak 2007 tarihinde, İstanbul’un Osmanbey semtinde Halaskargazi Caddesi üzerindeki Agos gazetesi binası önünde gazeteci Hrant Dink’i Yasin Hayal’in azmettirmesiyle öldürdü. Cinayetin faili olduğu belirlenen Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalandı. Samast, cinayeti işlediğini itiraf etti ve “hiçbir pişmanlık duymadığını” söyledi. Samast, suç işlerken 17 yaşında olması sebebiyle çocuk mahkemesinde yargılandı. 25 Temmuz 2011 tarihinde, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Samast, cezasını çektiği Kandıra F Tipi cezaevinden Bolu F Tipi cezaevine nakledildi. 16 yıl 10 aydır cezaevinde bulunan Samast’ın 1 yıl önce iyi halinden dolayı koşullu salıverme kapsamında cezasının dolduğu ve cezaevi yönetimi tarafından bu süreçte deneme aşamasında olduğu öğrenildi. Samast, 15 Kasım 2023 tarihinde şartlı salıverilme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek tahliye edildi.

Gülhan Akyol Kimdir? Gülhan Akyol Nereli ve Kaç Yaşında? Gülhan Akyol Kimdir? Gülhan Akyol Nereli ve Kaç Yaşında?

Ogün Samast’ın son durumu şu an nerede?

Ogün Samast’ın tahliye olduktan sonra nerede yaşadığı ve ne iş yaptığı bilinmemektedir. Samast’ın ailesi de basına konuşmamaktadır. Samast’ın eşi Selma Şahin ile evlendiği ve bir çocuğu olduğu iddia edilmiştir. Ancak bu iddialar doğrulanmamıştır. Samast’ın hayatıyla ilgili son bilinen haber, 19 Kasım 2023 tarihinde Hrant Dink cinayetiyle ilgili yeni bir iddianame hazırlandığı ve Samast’ın “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası istendiğidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ