Meclis'e sunulması planlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı, 38 madde içeriyor. Kanun teklifine göre, Milli Eğitim Akademisi'nde adayların teorik derslerden geçme notu 60 olarak belirlenmiş durumda.

Öğretmenlere Karşı İşlenen Suçlarda Cezalar Artırılıyor

Öğretmenlere yönelik şiddet olaylarına karşı cezaların artırılmasını içeren maddeler de taslakta yer alıyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Taslağa göre öne çıkan başlıklar şöyle:

Meclis'te Bu Hafta Yoğun Geçecek Meclis'te Bu Hafta Yoğun Geçecek

Kasten Yaralama ve Diğer Suçlar

Kasten yaralama suçunda cezalar, 2 yıl 3 aydan 6 yıl 9 aya kadar değişecek. Tehdit suçunda cezalar 9 aydan 3 yıla kadar, nitelikli durumlarda ise 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar olacak. Hakaret suçlarında 1 yıldan 3 yıla kadar ceza verilecek. Görevini yaptırmamak için direnenler 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar, nitelikli hallerde ise 1 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis cezası ile karşılaşacaklar.

Derslerin Ortalaması Atamaya Esas Olacak

Milli Eğitim Akademisi'nde adayların teorik derslerden geçme notu 60, uygulamalı derslerde ise başarı notu 70 olarak belirlenmiş durumda. Teorik ve uygulamalı derslerin ortalaması, atamalarda esas alınacak kriter olacak.

Eğitim Sürecinde Disiplin

Bir dönemde mazeretsiz olarak 6 gün eğitime katılmayan adayların ilişiği kesilecek. Ayrıca, yasadışı örgüt faaliyetlerine katılmak, uyuşturucu kullanmak ve temin etmek kesin çıkarılma nedeni olarak belirlenecek.

Kaynak: Haber Merkezi