Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, öğretmenlere 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmesi amacıyla bir kanun teklifi hazırladı. Gündoğdu, teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

Duygusal, kısa, resimli Öğretmenler Günü mesajları-17

Öğretmenlere ikramiye konusunda Bakan Tekin’den açıklama

Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere 5 bin TL ikramiye ödemesi yapılmasının ardından, öğretmenlere de ikramiye verilmesi talebi gündeme geldi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Tekin, öğretmenlere ikramiye ödemesi konusunda şunları söyledi:

2023-2024 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları: Tarihler, Şartlar ve Detaylar4

“Biz kendi politikalarımızı kendimiz belirliyoruz. Öyle bir şey olursa bunu Cumhurbaşkanımız ile Maliye Bakanımız duyurur. Bizim böyle bir talebimiz yok. Ama öğretmenlerimizin hak ettiği değeri görmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Öğretmenlerimiz bizim için çok önemli. Onların sorunlarını çözmek için elimizden geleni yapıyoruz.”

 Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?

Bakan Tekin, öğretmen atamaları hakkında da bilgi verdi. 2023 yılında öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağına ilişkin soruya Bakan Tekin, şu yanıtı verdi:

Madeni 5 TL: Yeni 5 TL demir para çıktı mı? Madeni 5 TL: Yeni 5 TL demir para çıktı mı?

2023 Temmuz’da Öğretmen Maaşlarına Zam Geliyor! En Düşük ve En Yüksek Öğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak?

“Mutlaka olacak. Tarih olarak, bütçenin Genel Kurul’dan geçmesini bekliyoruz. Bütçede kamuya alınacak toplam personel sayısını bakanlıklar arasında dağıtıyorlar. Biz de kendi adımıza düşen kontenjanı nasıl değerlendireceğimizi ondan sonra belirleyeceğiz. Öğretmen ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı karşılamak için atama yapacağız. Ama kaç kişi olacağını şu anda söyleyemem. Bütçe görüşmeleri bittikten sonra netleşecek.”

 Öğretmenlere 24 Kasım’da önlük dağıtılacak mı?

Bakan Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlere önlük dağıtılacağı iddialarına da açıklık getirdi. Bakan Tekin, şöyle konuştu:

2023-2024 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları: Tarihler, Şartlar ve Detaylar7

“Önlük dağıtılması gibi bir durum söz konusu değil. Bu bir yanlış anlaşılma. Bizim öğretmenlerimize vereceğimiz en büyük hediye, onlara saygı duymak, onların mesleki gelişimlerine katkı sağlamak, onların ekonomik ve sosyal haklarını iyileştirmek, onlara şiddet uygulanmasını önlemektir. Bunlar için çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz bizim baş tacımızdır. Onlara layık olmaya çalışıyoruz.”

Öğretmenlere 1 Maaş İkramiye

Gündoğdu’nun hazırladığı kanun teklifine göre, her yılın 24 Kasım tarihinde, o yılın kasım ayı maaşı tutarında “Öğretmenler Günü İkramiyesi” ödenmesi öngörülüyor. Teklifte, ikramiyenin ödenmesinin gerekçesi şöyle açıklanıyor:

2023 Öğretmen maaşı ne kadar oldu?

“Öğretmenlik mesleği, toplumun her kesimine hizmet eden, gelecek nesillerin yetişmesinde büyük rol oynayan, saygın ve onurlu bir meslektir. Öğretmenler, ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için büyük emek harcamaktadır. Ancak öğretmenlerimizin ekonomik durumları, mesleki itibarları ve çalışma koşulları, hak ettikleri seviyede değildir. Öğretmenlerimizin maddi ve manevi olarak desteklenmesi, motivasyonlarının artırılması, toplumda hak ettikleri saygınlığın sağlanması gerekmektedir. Bu bağlamda, öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye alması, onlara verilen değerin bir göstergesi olacaktır.”

Gündoğdu: Öğretmenlerimizin Sorunlarını Çözmek İstiyoruz

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduktan sonra yaptığı açıklamada, öğretmenlere ikramiye verilmesinin sembolik bir anlam taşıdığını belirtti. Gündoğdu, şunları söyledi:

2023 Temmuz’da Öğretmen Maaşlarına Zam Geliyor! En Düşük ve En Yüksek Öğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak?

“Öğretmenlerimiz, ülkemizin geleceğini şekillendiren, en kutsal mesleklerden birini icra eden, fedakar ve cefakar insanlardır. Onların sorunlarını çözmek, haklarını korumak ve geliştirmek, bizlerin de görev ve sorumluluğudur. Bu nedenle, öğretmenlerimizin ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa katkı sağlamak ve Öğretmenler Günü’nde onları onurlandırmak için böyle bir kanun teklifi hazırladık. Teklifimizin, TBMM’de tüm siyasi partilerin desteğini alacağına ve yasalaşacağına inanıyoruz. Öğretmenlerimize 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmesi, hem onların moralini yükseltecek hem de toplumda öğretmenlik mesleğinin itibarını artıracaktır.”

 E devlet başvuru ekranı

e-Devlet, e-Devlet Kapısı, veya Dijital Türkiye, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir. Bu linkten sorgulayabilirsiniz...

Kaynak: haber merkezi