OECD'nin Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü, yayımladığı 'Ekonomik Görünüm' raporunda Türkiye'nin büyüme ve ekonomi beklentilerini revize etti. 2023 Türkiye büyüme beklentisi yüzde 4,3'ten yüzde 4,5'e yükseltildi. Raporda, 2024 için beklentinin yüzde 2,9, 2025 için ise yüzde 3,2 olduğu belirtildi.

Enflasyon Tahminleri ve TCMB'nin Rolü

Raporda enflasyon tahminleri de değerlendirildi. 2023 enflasyon beklentisi yüzde 52,1'den yüzde 52,8'e, 2024 tahmini de yüzde 39,2'den yüzde 47,4'e çıktı. Ancak rapor, enflasyonun düşmesi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz artırımlarına devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Küresel Ekonomide Yumuşak İniş ve Riskler

Raporda küresel ekonominin "yumuşak inişe" doğru ilerlediği, ancak bu yıl için küresel büyüme tahmininin Eylül ayına göre yüzde 2,9'a düşürüldüğü belirtildi. Sıkılaşan finansal koşullar, zayıf ticaret büyümesi ve tüketici güvenindeki düşüş, küresel büyümeyi etkileyen faktörler olarak sıralandı.

Uzmanların Bitcoin yorumları: Bitcoin yükselişe geçecek mi? Uzmanların Bitcoin yorumları: Bitcoin yükselişe geçecek mi?

Bölgesel Çatışmanın Ekonomiye Etkisi

Raporda, İsrail-Hamas çatışmasına dikkat çekilerek, "Eğer çatışma derinleşir ve bölgeye yayılırsa büyüme ve enflasyona yönelik riskler de artar" ifadesine yer verildi. Bu durumun ekonomik istikrara olası etkileri ve önlemlerle ilgili endişeler belirtildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ