ABD’nin önde gelen özel uzay şirketlerinden Intuitive Machines, “IM-1” adlı misyonuyla tarihi bir başarıya imza attı. Şirketin geliştirdiği “Odysseus” isimli uzay aracı, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatıldıktan sonra, Ay’ın güney kutbuna yakın bir noktaya başarıyla indi.

Odysseus, Ay’ın yeni sakinleri arasında

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Odysseus’un Ay’a inişini internet sitesinden canlı olarak yayınladı. Odysseus, Türkiye saatiyle 02.23’te, Ay’ın güney kutbuna yakın bir bölgeye yumuşak bir şekilde ayak bastı. NASA, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Siparişiniz Ay’a teslim edildi” mesajını paylaştı. Intuitive Machines şirketi de, “Odysseus’un yeni bir evi var” diyerek, uzay aracının Ay’a inişini duyurdu.

ABD, 50 yıl sonra Ay’a döndü

NASA Yöneticisi Bill Nelson, canlı yayında yaptığı konuşmada, Odysseus’un Ay’a inişinin, ABD’nin uzay tarihinde önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Nelson, “Bugün, yarım yüzyılı aşkın süredir ilk kez ABD, Ay’a geri döndü. Bugün NASA’nın ticari ortaklıklarının gücünü ve vaadini gösteren bir gün” ifadelerini kullandı.

Odysseus, Ay’a inişiyle, 1972 yılında gerçekleştirilen “Apollo 17” misyonundan bu yana, ABD’ye ait ilk özel uzay aracı oldu. Odysseus, ayrıca, 50 yıldan fazla bir süre sonra, Ay’ın yüzeyine inen ilk özel şirket yapımı uzay aracı olarak da tarihe geçti.

Odysseus, Ay’da bilimsel araştırmalar yapacak

Intuitive Machines şirketi, “IM-1” misyonu kapsamında, Ay’a iniş için Odysseus isimli uzay aracını geliştirdi. Odysseus, 15 Şubat’ta, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle, ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatıldı.

Odysseus, 4,3 metre yüksekliğinde, altı ayaklı, karbon fiber ve titanyumdan yapılmış bir iniş aracı. Odysseus, NASA’nın Artemis Misyonu kapsamında, Ay’da yapılacak bilimsel araştırmalar için, 6 farklı deney yükü taşıyordu.

NASA uzaydan düşen gizemli parçayı açıkladı! NASA uzaydan düşen gizemli parçayı açıkladı!

NASA, Ay’a insan gönderme planlarının bir parçası olarak, Ay teslimatlarını ticarileştirmek için, Intuitive Machines şirketiyle bir anlaşma yaptı. NASA, Odysseus’u inşa etmesi ve uçurması için, Intuitive Machines şirketine 118 milyon dolar ödedi.

Kaynak: AA