Kenya’nın Kakamega bölgesinde, Senatör Boni Khalwale’ye ait olan ve boğa güreşlerinde birçok ödül kazanan Inasio adlı boğa, saldırgan bir hale geldi ve 46 yaşındaki Kizito Moi’yi parçaladı. Moi, boğanın bakıcısı ve eğitmeniydi.

Boğa, son şampiyondu

Moi’nin cesedi, boğanın bulunduğu ahırda keşfedildi. Otopsi raporuna göre, Moi’nin boynu, karnı, sırtı, başı ve kalçası dahil olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerinde derin yaralar vardı. Beş yaşındaki ve 120 kiloluk boğa, 1 Ocak 2024’te düzenlenen son boğa güreşi yarışmasında şampiyon olmuştu.

Senatör, olayı talihsiz bir kaza olarak nitelendirdi

Senatör Khalwale, olayı duyduğunda büyük bir şok ve üzüntü yaşadığını söyledi. Bu tür olayların çok nadir görüldüğünü belirten Khalwale, 30 yıl önce yaşanan son benzer vakayı anımsattı. Khalwale, "Bunu talihsiz bir kaza olarak değerlendiriyoruz; bir boğanın bakıcısını öldürmesi nadiren gerçekleşen bir olaydır. Hiçbir şeyi şansa bırakmamak için böyle bir olayda yapılması gereken tüm prosedürleri takip edeceğiz” dedi.

Filistinli çocuktan yürek burkan açıklama... Filistinli çocuktan yürek burkan açıklama...

Boğaların bakıcıları bekar ve çocuksuz olmalı

Boğa güreşlerine katılan boğalar, geleneksel olarak bekar ve çocuksuz erkekler tarafından bakılır. Bu, boğaların bakıcısına bağlanmasını ve ona itaat etmesini sağlar. Senatör Khalwale, Moi’nin ailesiyle iletişim halinde olduğunu ve ona uygun bir cenaze töreni düzenleyeceğini ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ