Gelir İdaresi Başkanlığı'nın duyurusuna göre, 2023 mali yılına ait kurumlar vergisi beyannameleri ve bu beyannameler üzerinden tahakkuk eden vergilerin ödenmesi için son gün bugün. İşte ayrıntılar...

Son Ödeme Tarihi Bugün

Bugün, kurumlar vergisi mükelleflerinin 2023 mali yılına ilişkin beyannamelerini verme ve bu beyannameler üzerinden hesaplanan vergileri ödeme süresi sona eriyor. Mükellefler, vergilerini süresi içinde beyan etmeli ve ödemelidir.

Hyundai Bayon'dan Büyük Fırsat: 500.000 TL’ye Sıfır Araç Hyundai Bayon'dan Büyük Fırsat: 500.000 TL’ye Sıfır Araç

Ödeme Yapmayanlar Dikkat!

Vergi Usul Kanunu'na göre beyannamenin süresi içinde verilmemesi durumunda ceza uygulanacaktır. Elektronik ortamda yapılması zorunlu olmayan beyanlar için pişmanlık beyanı ile verilmesi halinde birinci derece suç cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Ödeme Yolları

Ödemeler, çeşitli kanallar aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Dijital Vergi Dairesi Başkanlığı, GİB mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların kredi ve banka kartları, yurt dışı banka kartları ve banka şubeleri üzerinden yapılabilir. Ayrıca internet, telefon, cep telefonları ve mobil bankacılık hizmetleri ile PTT iş yerleri de vergi ödemeleri için kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mükellefler, aynı zamanda Mart 2024 dönemine ilişkin “Form Ba” ve “Form Bs” bildirimlerini de aynı süre içerisinde yapmalıdır. Kurumlar vergisi beyannameleri elektronik ortamda doldurulabilir ve ödemeler bu yollarla gerçekleştirilebilir.

Kaynak: Haber Merkezi