HABER MERKEZİ- Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında politika faizini yüzde 35’e çıkardı. Bu faiz artışının ardından merak edilen soruların başında da zamların ne kadar olacağı geldi. Peki asgari ücretliye ne kadar zam yapılacak? Emeklilere ne kadar zam yapılacak? Memura yapılacak zam oranı ne kadar? Merak edilen soruların cevaplarını ünlü ekonomist cevapları…

ZAM NE KADAR OLACAK?

Milliyet.com.tr’de yer alan habere göre; Konuyla ilgili Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, CNN Türk canlı yayınında konuştu. 

Sigorta sektörünün prim üretiminde müthiş büyüme Sigorta sektörünün prim üretiminde müthiş büyüme

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

2024 yılında enflasyonun düşmesini öngördüklerini söyleyen Bayram, “2024’ün ortasından itibaren enflasyonun düşmesini öngörüyoruz. SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Bu da yüzde 38-40'lar seviyesinde olacaktır. Memur ve memur emeklilerimiz enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı alıyorlar. Yüzde 9 refah payı yansıyacak ve bununla birlikte memur, memur emeklisi yüzde 50 zam alacak. Bütün meslek gruplarına yüzde 50 artış yapılacağını öngörüyoruz. Asgari ücret bu orana göre belirlenmiyor” ifadelerini kullandı. 

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

“Gıda fiyatlarında artış yaşanıyor burada fahiş fiyatla mücadele kapsamında alınacak önlemler önemli” ifadelerini kullanan Bayram, “Yüzde 50’ye yakın bir asgari ücret zammını bekliyorum. 16 bin TL seviyesinde bir asgari ücret azami olacaktır. 16 bin TL’den başlamak üzere yeni asgari ücret konuşulacaktır. Şu anda piyasada asgari ücret, 11 bin 400 TL tutarı neredeyse kalmadı, ara zam yapıldı” diye konuştu. 

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? 

Bayram sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“O yüzden ben yüzde 50’ler seviyesinde tüm ücretlere artış yapılacağını, en düşük emekli maaşının 12 bin TL seviyesine çıkacağını tahmin ediyorum. Enflasyon yükünü artık omuzlarından atmış bir vatandaş olarak Türkiye yüzyılına geçmeyi hedefliyoruz. Burada ekonomi yönetiminin attığı adımlar önemli, asıl enflasyonun düşeceği zaman 2024’ün Mayıs ayından itibarendir."

Kaynak: Miliyet.com.tr