Toplam prim üretimi 11,5 milyar TL ulaştı Toplam prim üretimi 11,5 milyar TL ulaştı

AA Finans’ın düzenlediği Enflasyon Beklenti Anketi’ne göre, ekonomistler ocak ayında enflasyonun yüzde 6,84 artış göstereceğini öngörüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 5 Şubat Pazartesi günü açıklayacağı ocak ayı enflasyon verileri, piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Enflasyon beklentileri aralığı

AA Finans’ın her ay düzenli olarak yaptığı Enflasyon Beklenti Anketi, 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirildi. Ankette, ekonomistler ocak ayı için enflasyon beklentilerini paylaştı.

Ankete göre, ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 6,84 olarak belirlendi. Ekonomistlerin enflasyon tahminleri arasında ise büyük bir farklılık gözlendi. Ankete katılan ekonomistlerden en iyimser olanı ocak ayı enflasyonunun yüzde 5,50 olacağını, en kötümser olanı ise yüzde 8,90 olacağını tahmin etti.

Yıllık enflasyon yükselişe geçecek

Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, yıllık enflasyonun da yükselişe geçeceği hesaplanıyor. Bir önceki ay yüzde 64,77 olan yıllık enflasyonun, ocak ayında yüzde 65,07’ye çıkması bekleniyor.

Ekonomistler, 2024 sonu enflasyon beklentilerini de paylaştı. Ankete göre, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 43,31 oldu.

Aralık ayı enflasyonu ne olmuştu?

Türkiye İstatistik Kurumu, aralık ayı enflasyon verilerini 4 Ocak 2024 tarihinde açıklamıştı. Buna göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aralıkta yüzde 2,93 artış göstermişti. Yıllık enflasyon ise yüzde 64,77 olarak gerçekleşmişti.

Kaynak: AA