İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin (İKÇÜ) 1 Nisan’da vize sınavları düzenleme kararı, yerel seçimlerde oy kullanma hakkını etkileyen bir durum oluşturdu. Türkiye’nin 31 Mart’ta yerel seçimlere gitmesi ve bazı üniversitelerin 1 Nisan’da vize sınavlarına devam etmesi, geniş çaplı bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Öğrencilerin Tepkisi

Üniversitenin bu kararı, memleketlerine gidip oy kullanmayı planlayan öğrencileri mağdur etti. Özellikle ikametgahı İzmir dışında olan öğrenciler, sınavların seçimlerden hemen sonra olması nedeniyle oy kullanma haklarını kullanamayacaklarını belirttiler.

“Bu Açıkça Suç”

Üniversite öğrencilerinden A.K, “Yakın illerde oturan arkadaşlarım belki evlerine günübirlik gidip gelebilirler ancak benim ikametgahım Adana’da ben nasıl gidip geleceğim. Bu kararı alanlar bunu hiç mi düşünmüyorlar. Hadi gittim geldim diyelim, ne zaman ders çalışacağım” diyerek tepkisini dile getirdi.

Sinemaseverlere Müjde! Evde Film Gecesi İçin İşte Tüm Zamanların En İyi 6 Filmi! Sinemaseverlere Müjde! Evde Film Gecesi İçin İşte Tüm Zamanların En İyi 6 Filmi!

Anayasal Haklar

S.S isimli bir öğrenci ise, “Oy kullanma hakkımız anayasada, ‘Onsekiz yaşını dolduran her Türk vatandaşı, seçme ve halkoylamasına katılma haklarına sahiptir’ ibaresiyle açıkça ifade edilmiştir. Biz memleketinden uzak okuyan öğrencilere sınav dayatması yaparak oy kullanma hakkımızı elimizden almak açıkça bir suçtur” ifadelerini kullandı.

Üniversite Yönetimine Çağrı

A.A isimli bir öğrenci ise, “Belki yasal olarak bu takvime sınav koymakta bir sorun yok ancak ülkenin aydınlık geleceği olarak tabir edilen üniversite öğrencilerinin ülke için önemli bir seçimde oy kullanma haklarını ellerinden alınmak istenmesi vicdani açıdan büyük bir suçtur. Sınav tarihlerini ertelemek çok da zor olmasa gerek” yorumunda bulundu.

“Bunu Rektörlük Nasıl Düşünmez?”

Medya ve İletişim bölümü öğrencisi Z.E. ise, “Kesinlikle oy kullanacağım” dedi. Evinin yakın olduğunu belirten Z.E., “Uzakta olsa yine giderdim, bir oy için gider ve oyumu kullanırdım. Rektörlüğün bu uygulaması doğru değil, yanlı olarak yapıldığını düşünüyorum açıkçası İkameti Sivas’ta Adana’da, Hatay’da olan buradan nasıl gitsin de geri gelsin? Bunu rektörlük nasıl düşünemez?” diye sordu.

“Öğrenciler Taleplerini Dile Getirmeliler”

Eğitim-Sen İzmir Üniversiteler Şubeler Başkanı Lülüfer Körükmez ise, “Elbette bu tür tüm ülkeyi ilgilendiren durumlarda kurumların hassasiyetle yaklaşmasını bekleriz. Ancak kağıt üzerinde, yasal olarak o tarihe sınav koymalarında bir engel yok. Sizin de belirttiğiniz üzere öğrenciler vatandaş olarak haklarına erişimde problem yaşıyorlarsa, vatandaşların demokratik toplumlarda var olan araçlara başvurarak taleplerini dile getirebilirler, getirmeliler” dedi.

Son Durum

Öğrenciler, 1 Nisan tarihine sınav koyan üniversite yetkililerine tepki göstermeye devam ederken, üniversite yönetiminden konuyla alakalı henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ