Bakan Uraloğlu, Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Tayland Milli Günü Resepsiyonu'na katıldı. Resepsiyonda Tayland Krallığı Ankara Büyükelçisi Apirat Sugondhabhirom, diplomatlar, misyon şefleri ve davetliler de yer aldı. 

Bakan Uraloğlu, Tayland'ın Güneydoğu Asya bölgesinde Türkiye'nin önemli bir ortağı olduğunu belirterek, "Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 65. yıldönümü. İlişkilerimiz, büyükelçiliklerimizin açılmasını müteakip dostluk ve karşılıklı yarar temelinde çeşitli alanlarda gelişmeye devam etmektedir. Dönemin Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı'nın ülkemizi geçtiğimiz ocak ayında ziyareti sırasında imzalanan Ortak Eylem Planı (2023-2028), bu anlamda bize bir yol haritası sunuyor. Üst düzey ziyaretlerin önümüzdeki dönemde artarak devam etmesinin bu yol haritasının somut işbirliği projeleriyle zenginleştirilmesi açısından önem taşıdığına inanıyoruz" diye konuştu.

Almanya’ya meyve sebze ihracatımız yüzde 24 arttı Almanya’ya meyve sebze ihracatımız yüzde 24 arttı

'YATIRIMLARIN ARTMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Şubat ayında yaşanan deprem sonrasında Tayland hükümeti ve halkının destek ve dayanışması için teşekkür eden Uraloğlu, "İkili ticaret hacmimizin ivme kazanarak büyüdüğünü memnuniyetle müşahede ediyoruz. 2002 yılında 200 milyon dolar civarındaki ticaret hacmimiz, 2023 yılının ilk dokuz ayında 1.8 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Ticaretimizin dengeli şekilde büyümesi ve karşılıklı yatırımların artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Çok boyutlu dış politikamız ve Yeniden Asya Girişimimiz çerçevesinde Asya-Pasifik bölgesiyle ilişkilerimizin güçlendirilmesine önem atfediyoruz. Bu çerçevede Tayland'la işbirliğimizi de ikili boyutun yanı sıra Birleşmiş Milletler ve sektörel diyalog ortağı olduğumuz ASEAN gibi çok taraflı platformlarda daha da ilerletmeyi hedefliyoruz. Küresel ve bölgesel sınamaların arttığı bir dönemde yakın işbirliğimizin ortak çabalarımızla çeşitlenerek güçleneceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA